Blog Görselleri Nasıl Yapılır? Kaliteli Görsel Hazırlamak

Blog Görselleri Nasıl Yapılır? Kaliteli Görsel Hazırlamak

Herkese merhabalar. Blog serimizin üçüncü yazısı ile karşınızdayım. Bu yazıda blog yazıları için oldukça önemli olan bir konuya değineceğim. Üst tarafta gördüğünüz resim bu konuyu oluşturuyor.

Alttaki resim bu yazının ana resmi diğer resimler ise yardımcı resim olarak geçiyor. Bu görsellerin önemini ve bu görsellerin nasıl yapıldığını anlatacağım. Ayrıca bu yazıda ilk kez bir video olacak. O zaman konuya başlayalım.

Bu yazıda yer alan konular:

Blog Görsellerinin Önemi

Blog Görselleri Nasıl Yapılır? (Videolu)

Blog Görselleri Nasıl Olmalı?

Blog Görsellerinin Önemi

Kaliteli görsel ve resimler hazırlamak ve bu görselleri blog yazılarınızda kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü bu resimler yazınızın amacını belirtir. İnsanların bir çoğu yazıdan önce resme bakıyor otomatik olarak. Çünkü bir çok kişi görüntünün kalite habercisi olduğunu düşünüyor.

Ayrıca günden güne görsellerde arama özellikle Google görsellerinde arama artıyor. Bu da bu kullanıcıların resimleri beğenerek siteleri ziyaret etmesi anlamına geliyor. Yani görselleri dopru kullanarak Google Görseller'de yükselmekte artık çok büyük bir öneme sahip.

Ayrıca Google Snippet özelliğinde yazınız bir Snippet olursa görsele de ihtiyacınız olacaktır. Yani görseller sizin sitenize her türlü katkı sağlayacaktır.

Blog Görsellerinin önemini anladığınızı düşünüyorum. Artık görsele dayalı anlatım oldukça önem kazanmış durumda.

Blog Görselleri

Blog Resimleri Nasıl Yapılır?

Görsellerin/resimlerin önemini anladığımıza göre şimdi videolu olan kısma geçelim. Bu kısımda benim blog görsellerini nasıl hazırladığımı göreceksiniz.

Öncelikle görsellerin bazı kısımlarını, mesela videoda gördüğünüz insan portresini, Photoshop cs6 kullanarak hazırlayıp hepsini Canva adlı görsel hazırlama sitesinde derliyorum.

Size verdiğim linkle Canva'da ücretsiz haklar kazanabilirsiniz. Ayrıca bu siteyede destek sağlamış olursunuz.

Buraya tıklayın.

O halde videoya geçelim. Video aşağıda buradan izlemenizi tavsiye ederim.

Bu tarz videolara ulaşmak için kanalı takibe alabilirsiniz. Kanal Linki aşağıdadır.

RaBlogin Youtube Channel

Blog Görselleri Nasıl Olmalı?

Görselleri yapıyoruz yapmasına ama bu görsellerin belli özellikleri olması lazım. Bu özellikler hem sitenizin performansını etkileyecek hem de sizin Google'da daha üste çıkmanıza fayda sağlayacaktır. O zaman bu özelliklere liste halinde bakalım.

1. Resim Boyutları

Çok bilinen bir özellik olmasına rağmen ekleme gereği duydum. Çünkü gördüğüm kadarıyla birçok kişi bu konuda sıkıntı yaşıyor. Resimlerin bulanık olduğunu şikayet edenler çok fazla oluyor.

Burada ki sorun resim ebatlarında yatıyor. Örneğin anasayfada listelenen resimler için ayrılan alan 1080x720 ama birçok kişi disk alanı dolmasın diye daha düşük ebatlarda görsel hazırlıyor. Bu sitede ki resimlerin bulanık olmasına veya pikselleşmesine neden olur.

Ayrıca resim ebatlarının çok büyük tutulmaması gerek yoksa bu sefer disk alanını çok fazla doldurabilir. Bu da sitenizin yavaşlamasına ve performansının düşmesine neden olur.

2. Resim Uzantısı (Formatı)

Bu konu oldukça önemlidir çünkü resmin sıkıştırılması site performansını önemli ölçüde etkiler. Birçok kişi görsellerde PNG formatını kullanır. Bu eğer resimlerde saydam kısımlar varsa yapılmalı. Aksi takdirde PNG uzantılı resimler çok iyi sıkıştırılmış denemez.

Benim tercih ettiğim format JPG oluyor. Çünkü resimlerde saydam kısımlar yok ve JPG formatındaki resimler daha iyi sıkıştırılmış olur. Ancak Google son zamanlarda JPEG gibi formatları öneriyor.

3. Resim Başlığı (title)

Bu sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olur. Görmüşsünüzdür, fare ile bir resmin üzerine gelince resmin isminin yazdığı bir kutu çıkıyor. Bu görsellerin başlığıdır. Bu Google tarafından oldukça öneme alınır.

Sizlere tavsiyem görsellere title kısımlarını eklemeniz. Benim sitemde ana görsellerin başlıkları otomatik olarak ekleniyor. Ama diğer görseller için aynı şeyi söyleyemem. Kendim elle eklemek durumunda kalıyorum.

Bu sizi Google'da üst sıralara çıkarır. Çünkü Google'a sitede ki resimleri tanıtmış olursunuz.

4. Telif Hakları

Telif Hakları konusu burada en öncelikli konu oluyor. Eğer görseliniz telif hakkı ihlali yapıyorsa siteniz ceza yiyebilir. Bu kadar basit.

Bu nedenle ben görselleri kendim hazırlıyorum. Telif Hakları ile uğraşmak cidden çok kötü bir durum. Bu tür ihlallerden kesinlikle kaçının.

Ayrıca ücretsiz telifsiz görseller sunan siteler var. Bu sitelere ne kadar güvenilir bilemem ama bu da burada not olarak dursun.


Evet, Blog serimizin 3. yazısı bu kadardı. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca ilk iki yazıya bakmanızı öneririm:

Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı | Blog Rehberi 1

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak | Blog Rehberi 2

Blog Görselleri Nasıl Yapılır? Kaliteli Görsel Hazırlamak | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bilgimsel Blog 26.10.2020

Güzel bir konuya değinmişsiniz hocam. En zayıf olduğum konulardan biri maalesef. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Teşekkürler

Raşidin Buğda 26.10.2020

Rica ederim :)

EVİSSA 20.11.2020

çok güzel bende nasıl başlarım ne yaparım diye düşünüyordum video yapmak istiyordum takipte olacağım teşekkürler

Ankaralı 11.01.2021

Blog görselleri yapmak için Canva'yı tercih ediyorum. Bu yorumu okuyan herkese Canva önerimdir.