Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak
Şekil mi, içerik mi tartışmasına bile girmeyin. Bütün dikkatini içeriğe veren tasarımcı, bütün dikkatini şekle veren tasarımcıdan daha iyi sonuçlar alır. -Barbara Kuhr

Merhabalar. Bugün sizlerle özellikle blog sitesi açmak isteyenler için faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı ile karşınızdayım. Blog Rehberi serimizin ikinci yazısıdır.

Blog sitesi açmak istiyorsanız ve Hosting ile Domain nedir merak ediyorsanız şu yazıları okumanızı öneririm.

Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli?

Bir blog siteniz varsa ve kaliteli blog yazmak istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm. Özellikle blog siteniz için en önemli konu olan blog yazma konusu çok kapsamlı olsa da burada elimden geldiği kadar kısa ama anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Sayfa içerisinde yer alan konular:

Hedef Kitle

Sevdiğiniz Konuda Yazın

İnsanlar İçin Yazın

Belli Aralıklar İle Yazın

Resimlere Yer Verin

Videolara Yer Verin

Sayfa Başında Anlamlı Söz

Kelime Sayısı

Kopyala Yapıştır Yapmayın

SEO Uyumlu Blog

Ziyaretçi Eleştirisi ve Öz Eleştiri

Yazarken Eğlenmeye Bakın

Yazınız İçin Kısa İpuçlar

Hedef Kitle

Siz sitenizi açtınız ve yazıları yazmaya başladınız. Ancak şöyle birşey var ki her konuda yazı yazmaya çalışırsanız yazınızın kalitesi ciddi ölçüde düşer ve bu da insanların sitenizden hoşlanmamasına sebep olur. Eğer sitenizde sadece belli konular olursa bu yazıları daha kaliteli hale getirebilir ve ziyaretçilerin memnuniyetini kazanabilirsiniz.

Hedef Kitle

Hedef kitleniz örneğin spor ile ilgilenen kişilerse spor ile ilgili yazı yazmanız gerekir. Veya spora yakın şeyler. Çünkü sizin sitenizin amacı bu olur.

Hani derler ya çeşitlilik iyidir diye. Bu sitenin konularında geçerli olmuyor. Çeşitlilikten çok belli bir konu üzerinde odaklanmak iyi sonuçlar getiriyor.

Örnek olarak bu sitede hedef kitlem web sitesi (özellikle blog sitesi) açmak isteyenler ve öneri listelerine ihtiyacı olan kişiler. Ben bu iki konu (blog kategorisini ayrı alırsak üç konu) üzerinde yoğunlaşıyorum.

NOT: Belli bir konu üzerinde yazmanız Google sıralamalarında etkisini gösterecektir. Google her konuda yazana değil belli konularda iyi yazana bakmaktadır.

Sevdiğiniz Konuda Yazın

Bu da sizin yazınızın kalitesini belirleyecek olan etkenlerden birisidir. Sevdiğiniz konuda yazarsanız o yazıyı gerçekten isteyerek yazacak ve ortaya kaliteli bir yazı çıkacaktır. Bazı kitlelerde muhtemelen severek yazdığınızı, yazılarınızı okuduktan sonra fark edeceklerdir.

Ayrıca sevdiğiniz konuda yazmak sizi motive edeceğinden daha güzel bir yazı ortaya çıkarabileceksiniz.

Bunun dışında sevdiğiniz konuda yazıyorsanız zaten o konuda bilgilisinizdir. Böylece yazıları daha hızlı bir şekilde çıkarmakta sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

İnsanlar İçin Yazın

Bir çok blog yazarının yaptığı hata yazıları insanlar için değil kendileri için yazmaktır. Birçoğunun tek derdi yazıdan para kazanmaktır. Böyle olunca da yazılarda hiç samimiyet kalmıyor üstüne yazılar sıkıcılaşıyor. Yazının sırf yazılmak için yazıldığı belli oluyor.

Eğer insanlara faydalı olabilmek için yazarsanız yazılarınız daha güzel olacaktır.

Yazıyı isteyerek yazınca zaten belli bir başarıya ulaşacaksınız. Başarı da para getirir. Yani sizin amacınız insanlara faydalı olmak olsun. Kalitlei bir içerik size her türlü katkıda bulunur.

Belli Aralıklar İle Yazın

Sitenizin içeriğine göre yazıları yayımlama zamanlarının arasında ki farklar değişebiliyor. Örneğin kolayca yazılabilecek bir konuda blogunuz varsa belki de hergün yazı yayımlayabilirsiniz. Ama araştırma yapmanız gerekeceği ve zor yazılabilen uzun bloglar yazıyorsanız 4 günde bir bazen haftada bir hatta olur ki 2 haftada bir bile yazı yayımlanabilir.

Örneğin ben haftada birkaç günde bir yazı yayımlıyorum çünkü gerçekten araştırma yapılması gereken yazılar yayımlıyorum. Ama elimden geldiğince kaliteli içerik yapmaya ve bunu sizlere sunmaya çalışıyorum. Beni anlıyorsunuzdur zaten :)

Belli Aralıklar İle Yazın

Yazılarınızı birkaç günde bir (benim önerim haftada 1) yayımlamak size zaman kazandırır ve yazılarınızı olabildiğince kaliteli hale getirmeye yardım eder.

Şu sözü unutmayın derim:

"Zaman size uymuyorsa siz zamana uyun."

Resimlere Yer Verin

Sitenizde kesinlikle resimlere yer verin. Ama fazla abartmadan. Sitenizde dikkat çekici ve konuya uygun resimler kullanmak (bunu hala acemice yapıyorum, alışacağım) ziyaretçilerin dikkatini çeker ve ortaya hoş bir görüntü çıkarır.

Bunun dışında resimlere alt metin ekleyerek Google tarafından daha çok sevilen bir site haline gelebilirsiniz. Yani alt metin eklemek SEO'nuza katkıda bulunacaktır.

Resimlere Yer Verin

Resimleri elinizden geldiğince JPG, JPEG türünde verin ki siteniz daha hızlansın.

Dediğim gibi resimleri abartmayın çünkü abartırsanız bu insanların hoşuna gitmez ve ayrıca sitenizi yavaşlatır.

Videolara Yer Verin

Sitenizde eğer video ile anlatılabilecek bir yer varsa kesinlikle videolardan yararlanın. Böylece hem sitenizin performansı artar hem de sitenizde oturum süresi gözle görülür bir şekilde artar.

Bu serinin üçüncü yazısında bir videoya da yer verilecek. Faydası olacağını düşünüyorum.

Ayrıca YouTube videoları koyarsanız hem video izlenmesi artar hem de siteniz yükselir. Bir taşla iki kuş vurmak gibi birşey.

Sayfa Başında Anlamlı Söz

Bu yöntem birçok yerde geçmez ama ben yine de eklemek istiyorum. Fark ettiyseniz yazımın başında Barbara Khur'a ait güzel bir söz kullandım. Bu söz dikkatinizi çekmiştir diye umuyorum.

Bu sözler ziyaretçilerin dikkatini çekebilir ve yazıyı okumaları için teşvik edebilir. Ayrıca en baştan yazının içeriği hakkında küçük bir ipucu vermiş olursunuz. Hiç yoktan hayatınıza anlamlı bir söz eklemiş olursunuz :)

Burada önemli olan kısa ve öz, ayrıca konu hakkında olan bir söz belirlemektir.

Kelime Sayısı

Yazılarınızı yazarken dikkat edilmesi gereken önemli meselelerden birisi de kelime sayısıdır. Yazınızda kelime sayısı çok fazla da değil çok az da olmamalı. Orta yolu bulmanız gerekir. Burasıda size kalmış bir kısımdır.

Kelime sayısı yazdığınız konuya göre değişir. Örneğin ben blog yazılarımda öneri listeleri kategorisinde ki yazılarımı 600 ile 1100 arasında kelime de tutmaya çalışıyorum. Çünkü bu konuda uzun yazılar yazmak yazının kalitesini bozar. İnsanlar bu tür yazılarda içeriği ve içerik hakkında bilgileri kısaca ister.

Ama web sitesi ve bloglar hakkında olan yazılarımı 1100 kelime ile 1900 kelime arasında tutmaya çalışıyorum. Çünkü burada açıklama yapılması gereken meseleler oluyor.

Tabii burada kelime sayısını fazla yapmak Google tarafından iyi karşılanıyor ama bu yüzden 500 kelime de yazabileceğiniz yazıyı 800 kelime de yazmaya çalışmayın. Çünkü kalite, kelime sayısından daha önemlidir.

Yazınızın kaç kelime olduğunu öğrenmek için tr.wordcounter.com sitesini öneririm. Gayet güzel bir sistem kullanıyorlar.

Kopyala Yapıştır Yapmayın

Yazılarınızda şiddetle kaçınmanız gereken şey kopyala yapıştır yapmaktan kaçınmaktır. Bunu asla ama asla yapmayın. Çünkü bu sizi Google tarafından kötü birisiymiş gibi gösterir. Google size içerik hırsızı gözüyle bakar. Aman dikkat!

Ayrıca kopyala yapıştır yapmak sizin o işte çok fazla duramayacağınızın işareti olabilir. Yazı yazmaktan sıkılıyorsunuz demektir.

Başka yazılardan alıntı bir yere kadar yapılabilir ama ondan sonrası içerik hırsızlığı olur. Bu da sizin telif hakları davasıyla karşı karşıya kalmanıza kadar ilerler.

Ayrıca Google telif haklarını ihlal eden ve içerik çalan sitelere reklam vermekten şiddetle kaçınmaktadır. Bu yüzden elinizi ctrl+c ve ctrl+v tuş kombinasyonlarından çekmenizi öneriyorum.

SEO Uyumlu Blog

Burası siteniz için oldukça önemli. Çünkü siteniz SEO uyumlu yani sizi Google da üst sıralara çıkaracak uyumda olamazsa siteniz hep altlarda kalır. Bu da blogunuzun kötüye gitmesine sebep olur.

Mesela anahtar kelimeleri doğru seçin, anahtar kelimeleri özellikle ilk 100 kelime içerisinde kullanmaya çalışın. SEO Linkte anahtar kelime kullanın gibi şeyler. Zaten Google'ın 200'den fazla SEO kriteri bulunuyor. Hepsini burada sıralayamam ama başka bir yazıda olabilir. Eğer öyle bir yazı eklersem linkini koyarım.

Şunu da asla unutmayın. Her ne kadar SEO uyumlu yapsanızda bir süreliğine siteniz üst sıralarda olmayabilir. Ama zamanla siteniz üste çıkacaktır. Bu konuda şüpheniz olmasın.

Ayrıca şunu belirteyim, SEO uyumlu yapacağım diyerek yazının kalitesini mahvetmeyin. Kalite her zaman en önemlisidir. Bunu asla unutmayın.

Ziyaretçi Eleştirisi ve Öz Eleştiri

Burası büyük ihtimalle birçoğunuzun hoşuna gitmeyebilir ama gerçekten kaliteli blog yazmak isteyenler bunu yapmalıdır. Sitenize gelen her türlü eleştiriye açık olun ve gelen eleştiriler mantıklı ise o eleştiriyi iyiye doğru çevirmeye çalışın. Bu kısmı ziyaretçi ile etkileşiminizi artırır.

Ama daha zoru kendinizi eleştimektir. Kendinize olabildiğince kötü eleştirin. Tüm hatalarınızı gözden geçirin. En ufak hatayı bile göz önüne alın. Ve bu hataları gidermeye çalışın. Ancak böyle yazınızda ki hataları giderirsiniz.

Bu arada bende kendimi eleştiriyorum. Evet, yazılarımın güzel olduğunu düşünüyorum ama yazılarda ki en küçük hataları bile bulmaya çalışıyorum. Nasıl daha iyi yapabilirim diyorum. Ancak böylece mükemmele yakın bir yazı ortaya çıkarabiliriz.

Kimsenin şöyle bir iddiası olmamalı: En iyi yazıları biz yazıyoruz. Hayır, kimse en iyi yazıları yazmıyor. Mükemmel yazı diye birşey olmayabilir ama mükemmele yakın yazılar vardır.

Bu arada kendinizi eleştirin dediğim öyle de çok sıkmayın. Öyle çok fazla kafaya takmayın bu sefer daha kötü olabilir. Ama her hatayıda gözden geçirin. Kısaca burada bunu demek istedim.

Mükemmel yazı yoktur. Mükemmele yakın yazı vardır.

Yazarken Müzik Dinleyin

Bir konuda yazmayı her ne kadar seviyor olsanız bile bazen sıkılmak normaldir. Mesela bende yazarken böyle daralabiliyorum. Bu nedenle yazı yazarken mzüik dinlemek faydalı olabilir. Bende işe yarıyor ve daha çok yazmak için motive oluyorum gibi birşey.

Tabii bu kişiden kişiye göre değişir. Bazıları müzik dinleyerek birşey yapamayabilir. Zaten müzik dinlemek zevkine olur. Onun dışında yazıdan yazıya göre değişiklik olabilir. Mesela bir konuya aşırı derecede odaklanmanız gerekiyordur. O zaman müzik açmazsınız. Ama normal şartlar altında açabilirsiniz. Fark etmez.

Tabii müzik dinlerken gaza gelip yazının kalitesini bozmayın.

Yazınız İçin Kısa İpuçlar

Şimdi de size kısa maddeler halinde yazınız için faydalı olacak kısa ipuçlarını gösterelim.

  • Özet yapın. Yani yazınız bittikten sonra kısa bir özet yapmak hem kelime sayınızı çoğaltır hem de ziyaretçiye fayda sağlar.
  • Başlığı iyi seçin. Dikkat çekici bir başlık çekin ve insanları bir mıknatıs gibi çekecek başlıklar ekleyin.
  • Kitleniz ile ilgilenin. Onların görüş ve eleştirilerini alın. Böylece yazınız hakkında kitlenizin ne istediğini anlamış olursunuz.
  • Uzun süre güncel kalabilecek bir yazı yazın. Gerekirse yazınızı zaman zaman güncelleyin. Böylece yazınız uzun bir süre size fayda sağlayacaktır.
  • Eğer imkanınız varsa diğer blog yazarlarının sizin yazınız hakkında görüşlerini alın. (Ben şu anlık sadece ziyaretçilerden görüşleri alabiliyorum)
  • İnsanlara sayfanızda durması için kaliteli bir yazı gerekir. Olabildikçe kaliteli ve ziyaretçilerin hoşuna gidecek yazılar yazın.

 Şimdide gelelim en önemli şeye. Bir blog için en önemli şey şudur.

Asla ama asla vazgeçmeyin. Başarılı bir blog sahibi olmak emek ve sabır ister.

Evet bu yazımızda bu kadardı. Kısaca sizlere kaliteli blog yazısı yazmayı anlatmaya çalıştım. Hatalarım veya eksiklerim varsa iletişim sayfasından yazmanızı rica ediyorum. Yazımı beğendiyseniz ne mutlu bana :)

Bu serinin ilk bölümünü mutklaka öneririm. Link aşağıda bulunmaktadır.

Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı | Blog Rehberi 1

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.