Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı?

Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı?

Merhabalar. Bu yazı Blog serimizin ilk yazısı. Bu yazıda sizlere Blog Nedir? ve Hangi Konuda Blog Yazılmalı? konularını anlatacağım. Hazırsak başlayalım.

Bu yazı içerisinde ki konular:

Blog Nedir?

Blog Türleri

Hangi Konuda Blog Yazılmalı?

Blog Nedir?

blog

Hepimiz internet sitelerinin ne olduğunu biliyoruz. İnternet sitelerinin amacı insanlara bilgi sağlamaktır. Bloglar da aynı şekilde insanlara fayda sağlamaya çalışan internet siteleridir. Ama blogların normal internet sitelerinden çok daha farklı işlevleri vardır. Bu farklara biraz bakalım.

İnternet siteleri kendi içerisinde birçok farklı kola ayrılıyor. Forum sitelerinden tutunda haber sitelerine kadar. Ama bloglar da ise sıkı bir ortamdan daha çok rahatça yazabildiğin bir ortam vardır. Ve ayrıca blog sitelerinin getirdiği şeylerden birisi blogunuzda haberler yayınlamak veya forum açmak gibi özellikler vardır ki bu şu anlama gelmektedir. Blog siteleri internetin hemen hemen her alanında kullanılabilecek sitelerdir.

Bloglar sayesinde insanlar araştırdıkları şeyi kolayca bulabiliyor. Veya eğlence amaçlı blog okuyabiliyorlar. Bloglarda amaç sadece bilgi vermekle sınırlı değil ayrıca insanları eğlendirmek veya insanlarla daha çok etkileşim kurmak mümkün oluyor.

Yani kısacası blog demek insanlarla yakın bir şekilde etkileşim kurarak bilgi yaymak anlamına geliyor.

Blog Türleri

Biraz önce blogun ne olduğunu anlattım. Şimdi de gelelim blog türlerine.

Bloglar herhangi bir kişinin kişisel sayfası veya bir topluluğun blog sayfası olabilir. Veya bir şirketin veya kurumun özel bir blog sitesi olabilir. Bu duruma göre ortaya birkaç özel blog türü çıkıyor. Gelin bu blog türlerine bakalım.

1. Kişisel Bloglar

Blog dünyasında en çok kullanılan türlerden birisi kişisel blog diyebiliriz. Bu türde yazan bir çok kişi var. Bu tür sitelerin yazıları genelde kendi hayatlarına ve yaptığı şeylere dayanır. Burada amaç kendi deneyimlerini insanlara aktarma ve insanların faydalanmasını sağlamaktır.

Bu türün en belirgin farkı yazarın kendi görüşlerini çok fazla yansıtmasıdır.

Buna bakılarak bu siteye de kısmen kişisel blog denebilir. Ama bu türde bir site değildir.

2. Topluluk Blogları

Bu türde ise bir kişi değil, bir topluluk yazı yazıyor. Genelde bu tür sitelerde yazı yazanlar o siteye üye olmuş kişiler oluyor. Bu tür bloglar için oldukça güçlü sunucular gerekir çünkü birçok kişinin yazı yazması siteyi sıkıntıya sokabilir. Burada amaç bilgileri sadece bir kişiden değil bir topluluktan almaktır.

Buna bakılarak dünyaca ünlü wattpad.com sitesinin de büyük oranda topluluk bloglarına benzediğini görebiliriz.

3. Kurumsal Blog

Bu tür bloglar genelde bazı kurumlar ve şirketler tarafından kullanılır. Şirket ürünlerini blog yoluyla pazarlamaya çalışır. Böylece daha çok müşteri çekebilir. Burada amaç genel olarak ürün satmaktır.

Örneğin bir havayolu şirketi düşünelim. Bu havayolu şirketi yazın "Yaz Mevsiminde Gidilebilecek En Güzel Yerler" adında bir yazı yayımladı. Bu yazıyı okuyan ve tatile gitmek isteyen kişiler bu yerleri beğenirse o havayolu şirketinden bilet satın almak isteyebilir. Böylece şirket para kazanmış olur.

Bunun dışında sadece bilgi vermeye çalışan kurumlarda var. Bunlarda normal yazı yazarak insanları bilinçlendirmeye çalışma yöntemidir.

4. Temasal Blog

Bu tür ise bir konuda uzman olan kişilerin o konu hakkında detaylı yazılarını yayınladıkları bloglardır. Bu tür sitelerde örneğin bir diş doktorunun blogunda dişlerle ilgili detaylı bilgiler yazılır. Bu tür henüz ülkemizde o kadar yaygın değildir.


Bunun dışında blogları hangi yöntemde geliştirdiğiniz de blog'unuzu tamamen değiştirebilir. Bunlardan 3 tanesini örnek verecek olursak:

 • Yazı Blog: Benim de kendi sitemde uyguladığım yöntem. Bu yöntem sitenizdeki gönderilerin yazısal olarak yayımlanmasıdır. Dünya çapında en çok kullanılan yöntem budur.
 • Görsel Blog: Bu ise bir sitede veya sosyal paylaşım uygulama/sitelerinde kullanılan yöntemdir. Gönderilerinizi görseller ile anlatmaya dayanır.
 • Video Blog (Vlog): Bu yöntemde YouTube sayesinde oldukça fazlalaşan bir yöntem. Burada bilgilerinizi video aracılığı ile paylaşıyorsunuz.

Bir çok blog yazarı tamamen bir yöntemi kullanmaz. Mesela ben kendi sitemde genel olarak yazı ile anlatıyorum. Ama bazı yerlerde görseller koyarak anlatımı güçlendirmeye çalışıyorum. Yakında bazı yazılar için video koyacağım. Böylece insanlara daha çok yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Hazırladığım videolar genel olarak kodlama yapma ve görseller hazırlama konusunda oluyor. Videolarımı merak edenler aşağıdaki linkten YouTube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

RaBlogin YouTube Kanalı

Hangi Konuda Blog Yazılmalı?

Ve geldik şu önemli soruya: Hangi konuda blog yazılmalı?

Bu soru blog yazmak isteyen herkes tarafından sorulmuştur. Herkes hangi konuda yazı yazacağına kafa yorar. İnsanlar hangi konuda yazılan yazılara ilgi gösterirler? Hangi konuda yazarsam başarılı olurum? Bu ve bunun gibi sorular bir blog yazarı için oldukça önemlidir.

Cevabı aslında oldukça basittir. Yazmaktan zevk aldığınız konuda yazmalısınız. Çünkü bu sizin yazıları yazmanız için en önde gelen etkendir. Sevdiğiniz konuda yazarsanız insanlar zaten ilgi gösterecektir. Çünkü internette emin olun herşey her zaman aratılıyordur.

Ama yine de size ... tane blog konusu önerebilirim. Bu önerilerim aşağıda liste halinde veriyorum.

 • Yemek Tarifleri: Yemek tarifleri hakkında yazılan yazılar Türkiye'de gariptir ki en çok okunan yazıların başında gelmektedir. Ama şu da var ki bu konuda yazı yazacak olursanız bir sürü rakibiniz var demektir.
 • Haber Yazıları: Bu konu da Türkiye'de en çok rekabetin olduğu konulardan bir tanesidir. Bu konuda önemli olan doğru ve tutarlı haber yazısı yazmaktır. Ne yazık ki Türkiye'de ki bazı haber siteleri (isim vermek istemiyorum) her konuda saçma sapan yazı yazıyorlar. Bildikleri bilmedikleri her konuda yazı yazıyorlar. Bir spor haberi yazan site gidip bitkiler hakkında yazı yazabiliyor. Google umarım önlem alır.
 • Yabancı Dil: Eğer yabancı dil biliyorsanız mutlaka bu konuda bir blog sitenizin olmasını öneririm. Bu tür sitelerin geliri hayli fazla olabiliyor. Ve yazılarınız kaliteli olursa bu çok fazla insanın dikkatini çeker ve hatta işinizi büyütme şansınız olur.
 • Kariyer Yazıları: Eğer bir işte başarılı olduysanız, bir kariyer yaptıysanız bu konuda ki yazılarınız başarıya ulaşacaktır. Ama burada önemli olan uzman olduğunuz konuda yazmak.
 • Kişisel Blog: Evet, kendiniz hakkında da bir blog yazabilirsiniz. Ama burada insanlara fayda sağlayacağını düşünüyorsanız yazmanız gerekir. Eğer tanınan birisi iseniz veya güzel başarılarınız varsa yazmanız önerilir.
 • Kendin Yap (DIY) Yazıları: Bu tür yazılar da oldukça dikkat çeken yazılardır. YouTube'da birçoğumuz evde kendin yap tarzı videolara rastlamışızdır. Bu tür şeyler yazı olarakta ilgi görmektedir.
 • Gezi-Seyahat: Bu tür yazılar insanların işine yarayacağı gibi büyük oranda ilgi gören bir alandır. Gezdiğiniz yerleri insanlara tanıtabilirsiniz. İnsanlar sırf merak ettiği için bile yazılarınızı okuyacaktır.
 • Eleştiri: Eğer eleştirmeyi seviyorsanız buna bakmanızı öneririm. Ama bunun Türkiye'de çok ilgi gördüğünü söyleyemem. Tabii bu konuda başarılı olanlar da vardır.
 • Oyun: Eğer oyun oynamayı seviyorsanız veya oyun tanıtımı yapmayı seviyorsanız bu alan oldukça ilgi gören alanlardan birisidir. Türkiyede'de oldukça aranan bir tür olduğundan bunu öneririm. Ama bu konu biraz zorlayıcı olduğu söylenebilir.
 • Tanıtım: Markaların veya ürünlerin tanıtımını yapmak oldukça işe yarayabilir. Hem sitenize gelen trafikten hem de tanıtımını yaptığınız markadan para kazanabilirsiniz. Ama sitenizin tanınır olması gereklidir.
 • İnceleme: Türkiye'de ilgi gören bir diğer konu ise inceleme yazıları. Yeni çıkan bir ürünü inceleyerek güzel bir siteye sahip olmanız mümkündür.
 • Öneri Listeleri: Kendi sitemde de yaptığım öneri listeleri. Bunlarda ilgi görüyor. Örneğin en iyi 10 yabancı film önerisi gibi listeler özellikle Türkiye'de ilgi görüyor.

Evet, sizlere hangi konularda yazabileceğinize dair 12 tane örnek verdim. Bu örnekler 100'e hatta 200'e çıkarılabilir. Ama unutmayın ki illa bunları yazmak zorunluluğu yoktur. Sevdiğiniz, yazmaktan zevk aldığınız konuda yazın.

Bitirmeden önce şuna da değinmek istiyorum. Türkiye'de en çok yapılan hatalardan bir tanesi şudur: En çok ilgi gören konuda yazmak. Bunun yüzünden yüzlerce site batmış ve Google'da binlerce, onbinlerce site çöp halde durmaktadır. Çünkü bir süre sonra sıkılıyorlar bu işten.

Bu yazımda sizlere blog'un ne olduğunu ve hangi konularda yazabileceğinizi anlattım. Blog Rehberi serimizin ilk yazısı böyleydi. Eğer bu seriye eklenmesini istediğiniz şeyler olursa veya bir eksiğim, hatam varsa iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Bu rehberin 2. yazısı yayımlandı. Altta ki linkten ulaşabilirsiniz.

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak

Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı? | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Efe 02.01.2021

Blogların ne olduğunu çok iyi açıklamışsınız. Hangi konuda blog yazabilirim onu düşünüyordum. Bunu bir liste halinde açıklarsanız çok sevinirim.

Raşidin Buğda 02.01.2021

Tabii. Hangi konularda blog yazılabileceği hakkında detaylı bir yazı yazıyorum. Yakında yayında olur :)

ege 07.01.2021

Blog hakkında başarılı bir yazı olmuş tebrikler

Yusf 07.01.2021

Merhabalar. Sizce bir gezi blogunda yükselmek ne kadar emek ister? Gezi hakkında yazmak istiyorum da

Raşidin Buğda 07.01.2021

Yanlış bilmiyorsam gezi sektörü oldukça rekabetli. Ama doğru strateji ile blogunuzu yükseltmeniz mümkün.

Ömer 19.01.2021

Ben de internette içerik girmek istiyorum. Sanırım bir blog sitesi işimi görecektir. Biraz araştırdım ve WordPress en iyisi gibi geliyor. WordPress sizce iyi midir?

Raşidin Buğda 25.01.2021

Eğer bir blog sitesi kurmak istiyorsanız genelde ya Blogger ya da WordPress kullanmamız gerekir. Eğer bu blogunuzu oldukça geliştirmek istiyorsanız en iyi seçenek WordPress'tir. WordPress hakkında ki yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.