Blog Yazılarında Yapılmaması Gerekenler

Blog Yazılarında Yapılmaması Gerekenler

Herkese merhabalar. Bu yazıda Blog yazılarında yapılmaması gerekenleri ve en çok yapılan hataları aanlatacağım. Böylece blog yazılarınızı daha iyi şekilde optimize edebilirsiniz.

Öncelikle söylemeliyim ki geçmişte Blogspot sayesinde yazı yayımlıyordum. Orada ki ve bu sitedeki tecrübelerim ile bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle şu yazıyı okumanızı öneririm, böylece bu yazıdan daha iyi bilgi edinebilirsiniz.

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak | Blog Rehberi 2

Blog yazarken yapılan yanlışları "yazıyı yazmadan önce yapılan yanlışlar", "yazıyı yazarken yapılan yanlışlar" ve "yazıyı yayımladıktan sonra yapılan yanlışlar" diye üçe ayırdım. Evet, şimdi blog yazılarında yapılan hatalara gelelim.

Yazıyı Yazmadan Önce Yapılan Yanlışlar

Öncelikle yazıyı yazmadan önce aklınızda bir konu olur, o konuyu şekillendirirsiniz ve yazmaya başlarsınız. Ama yazıyı yazmadan önce bazı şeyleri yapmanız veya yapmamanız gerekir. Hadi bunlara değinelim.

1. Konu Seçimi

Bu zaten en temel seçim oluyor. Şu ana kadar edindiğim izlenimler bana birçok sitenin yanlış konu seçtiğini, blog sitelerinin belli bir konuda ilerlemediğini gösteriyor. Örneğin yemek tarifleri ile ilgili bir sitede bazen resmen astronomi ile ilgili bir yazı olabiliyor.

Örnek verecek olursam mesela bu sitede genel olarak Blog Rehberi ve Web Sitesi kategorisinde yazıyorum. Bazen de kodlama ile ilgili şeyler. Çünkü bu sitenin amacı zaten bunları insanlara aktarmak. Ben gidip yemek tarifi ile ilgili bir yazı yazsam çok kalitesiz bir içerik olur muhtemelen.

Bu nedenlerden ötürü sitenizin genel konusu üstünden gitmeniz en iyisi.

Önerilen yazı: Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı

Ayrıca yazılar için gelen önerileri de dikkate almalısınız. Ben mesela bu yazıyı gelen bir öneri sayesinde yazıyorum :)

2. Başlık Seçimi

Bu konuda birçok kişi tartışır. Kimisi başlıkların en başta belirlenmesi gerektiğini savunurken kimisi de en son koyulması gerektiğini söyler. Bence ikisinde de haklılık payı var.

Yani şöyle bir örnekle açıklayayım: Mesela ben bir yazımda başlığı ilk başta belirlerim çünkü konu direk bellidir. Ama bir konunun nereye gideceğini kestiremezsem başlığı daha sonra koymak daha mantıklı gelir. Benim tercihim genelde en başta koymak oluyor.

Ayrıca yazılarınız ile alakalı başlıklar seçmeniz oldukça önemli. Başlık hem insanların ilgisini çekmeli hem de konuyla alakalı olmalı.

3. Anahtar Kelime Belirleme

Bu konuda birçok kişi hata yapabiliyor. Birçok kişi anahtar kelimeleri önceden belirlemek yerine daha sonra belirliyor. Bu da yazının potansiyelini düşürebiliyor.

Anahtar kelimelerin daha sonraya bırakılmaması gerek. Zaten yazacağınız yazıya göre anahtar kelimeler belli olacaktır. Örneğin bu yazının anahtar kelimeleri Blog yazılarında yapılmaması gerekenler, Blog yazılarında yapılan en çok hatalar gibi kelimeler oluyor.


Evet, yazıyı yazmadan önce yapılan genel hatalar bunlardı. Şimdi de geçelim yazıyı yazarken sonra yapılan hatalara.

Yazıyı Yazarken Yapılan Yanlışlar

Yazıyı yazarken çoğumuz acaba bir hata yaptım mı diye düşünürüz. Acaba hata yapıyor muyuz? Gelin bu hatalara bakalım.

1. Yazıyı Uzun Yazmaya Çalışmak

Evet, bu yapılan en büyük hatadır. Kelime sayısının önemli olduğu doğrudur ama eğer 500 kelime ile kaliteli bir yazı yazabilecekken o yazıyı 1000 kelime yapmaya çalışırsanız tabii ki yazı kalitesizleşir.

Bu nedenle ilk amacımız yazıyı uzun yapmak değil, yazıyı kaliteli yapmak olmalı.

Haber sitelerinde görürsünüz. Aynı paragrafları hep art arda yazarlar. Bunun gibi yapmayın :)

Kalite hep öncelikli olmalıdır.

2. Yanlış Görseller Kullanmak

Yanlış görseller kullanmak birçok blog sahibinin başına gelmiştir. Kimisi konu ile alakasız kimisi ise yanlışlıkla telifli görsel kullanmıştır.

Telifsiz görseller kullanmanmak ve özgün resimler koymak oldukça önemlidir. Bu sizin Google'da ki sıralamanızı da etkileyecektir.

Eğer kendiniz görsel hazırlamak isterseniz bu yazıyı okunamanızı öneririm.

Blog Görselleri Nasıl Yapılır? Kaliteli Görsel Hazırlamak | 3

Yanlış Görseller Kullanmayın

3. Yazım Yanlışları

Bu çok klasik bir hata olmasına rağmen bu yazıya ekleme gereği duydum. Çünkü bu sizin siteniz için oldukça önemli bir konudur.

Eğer sitenizde fazlasıyla yazım yanlışı yaparsanız insanlar okuduklarından birşey anlamaz ve yazınızın kalitesi düşer.

Ayrıca yazıları doğru yazarsanız bu sizin sıralamanızı da olumlu bir yönde etkiler.

4. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bu sizin siteniz için önemlidir çünkü sitenizin spam olarak işaretlenmesini istemezsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri eğer yazıda yetersiz kullanırsanız sıralamanız zarar görür. Aynı şekilde çok fazla kullanırsanız site spam olarak işaretlenebilir. Bu konuda birçok site ne yazık ki hata yapmaktadır.

Bu konu oldukça tartışılsa da birçok kişi için en iyi anahtar kelime yoğunluğu %3-%4 oluyor. Bende buna uymaya çalışıyorum. Eğer sizde kelime yoğunluğunu ölçmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kelime Yoğunluğu

5. Yanlış Linkler

Bu ben de dahil birçok kişinin başına gelmiş bir hata olabilir. Bu kısımda çok hataya düşülebiliyor. Yazınızda verdiğiniz iç veya dış linkler kırık yani hatalı çıkarsa hem ziyaretçiler rahatsız olabiliyor hem de sıralamanız otomatik olarak düşebiliyor.

Veya konu ile alakasız linkler verirseniz bu sizin sıralamanızı düşürebiliyor. Google Algoritması ne kadar zeki!


Evet, en çok yapılan hatalardan 5 tane yazdım. Daha bir sürü hata var ama onları liste halinde yazmayı düşünüyorum.

Yazıyı Yayımladıktan Sonra Yapılan Yanlışlar

Bu konuda birçok kişi hata yapıp sitesini spam olarak işaretletebiliyor. Bunlar nelermiş bakalım.

1. Sosyal Medya'da Paylaşım

Birçok blog sahibi yazılarının duyurulması için Facebook, Twitter, İnstagram gibi yerlerden yazılarının reklamını yapıyor. Ama gördüğüm kadarıyla özellikle Facebook'ta birçok kişinin sitesinin linki spam olarak işaretlenmiş ve linki direk veremiyorlar. Bu nedenle spam olacak kadar çok paylaşım yapılmamalı.

Ayrıca sosyal medya birçok kişinin asıl trafik kaynağı olmuş. Ama asıl trafik organik trafik yani aramalarda çıkan trafik olmalıdır. Mesela benim sitemde asıl trafik organik trafik oluyor.

Bu arada yan kısımdan sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz :)

2. İndex Almamak

Eğer organik trafik almak istiyorsanız ilk öncelikle sayfanızın index alması gerekir. Yani yazının sayfası aramalarda çıkmaya başlamalı. Ne yazık ki birçok kişi yazıyı yayımlayıp gerisine karışmıyor. Ama eğer index almazsa zaten o sitenin büyümesi çok zor olur.

Mesela benim tüm yazılarım index aldı ve her geçen gün sıralamam yükseliyor. Buradan tüm okuyuculara teşekkür ederim :)


Evet, yapılan hatalar genel olarak böyleydi. Dediğim gibi bir sürü hata var ama bunları direk bir liste halinde yazacağım. O yazı da yakın bir zamanda yayınlanır.

Umarım bu yazının size bir faydası olmuştur. Eğer beğendiyseniz şu yazıları da öneririm:

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak

Blog Yazılarında Yapılmaması Gerekenler | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.