Çapa Link Nedir? Çapa Link Nasıl Yapılır? Sayfa İçi Bağlantılar

Çapa Link Nedir? Çapa Link Nasıl Yapılır? Sayfa İçi Bağlantılar

Herkese merhabalar. Bugün sizlere blog yazılarımızda veya e-ticaret gibi sitelerde işimize oldukça yarayabilecek bir konudan bahsedeceğim. Çapa link.

Çapa linkin ne olduğunu, nasıl yapıldığını veya ne amaçla yapıldığını bilmeyenler oldukça fazla. Bu nedenle bu yazıyı yazıyorum.

Bu yazıda yer alan konular (işte en baştan çapa link örneği):

Çapa Link Nedir?

Neden Çapa Link Kullanmalıyız?

Çapa Linkin Avantajları ve Dezavantajları

Çapa Link Nasıl Yapılır?

Çapa Link Nedir?

Çapa link; inglizce adı ile anchor link, bir web sayfasında bulunan, tıkladığınızda sizi aynı sayfanın veya başka bir sayfanın bir bölümüne anında gönderen linklerdir. Yani çapasını oraya atar :)

Ancak unutmayın ki çapa link diye bastığınızda anında birşey indirebilir. Zararlı linklere dikkat etmeliyiz. Bunu da linke geldiğinizde sol alt veya herhangi bir kısımdan görebilirsiniz. Bu sitede zararlı link kullanmıyorum :)

Neden Çapa Link Kullanmalıyız?

Oldukça basit değil mi? İnsanların yazınızda aradığı yeri anında bulabilmesi onları mutlu edebilir ve ziyaretçileriniz aradığı kısma veya merak ettiği kısma anında ulaşabilir.

Örneğin bu yazıda çapa linkin nasıl yapıldığına bakmak istiyorsanız yukarıda bulunan Çapa Link Nasıl Yapılır? linkine tıklayarak anında ulaşabilir ve aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bu sizi memnun eder öyle değil mi?

Veya bunu bir yazı için değil bir e-ticaret sitesi için düşünelim. Bir ürün satıyorsunuz ve ürünün özellikleri sayfanın altında bir yerde. İlk kısma özellikler diye tıklatırsınız ve ürünün özelliklerine direk gider. Bu da müşterilerin aradıklarını daha kolay bulmasını sağlar.

Sayfada en başa dön kısmı yapabilir ve isteyenin direk sayfanın en üst kısmına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca eğer çapa linkleriniz yazılarınız ile alakalı ise bu sizin sitenizin SEO'suna etki eder.

Çapa linkleri bu gibi bir sürü nedenden dolayı kullanmak bence mantıklıdır.

Çapa Linkin Avantajları ve Dezavantajları

Birçok şeyde olduğu gibi çapa linkin de avantajları ve dezavantajları vardı. Biz bu avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurarak çapa linki yerleştirir veya yerleştirmeyiz. Gelin bu avantaj ve dezavantajlara birlikte bakalım.

Çapa Linkin Avantajları

1. Sayfayı ziyaret eden kişiler aradıklarını hızlıca bulabilmeliler. Ama eğer yazınız 2000 ve daha fazla kelime içeriyorsa sayfayı ziyaret eden kişilerin aradıklarını bulması bir hayli zorlaşır. Çapa link sayesinde en başta konuları çapa linkle işaretlerseniz ziyaretçiler hızlıca istediğini bulabilir.

2. e-ticaret sitenizde ürünlerin özellikleri, fiyatı gibi bölümleri müşterilere hızlıca sunabilirsiniz. Bu da müşterinizin memnuniyeti için önemli olabilir.

3. Sayfa içi etkileşim artar. Aradığını bulabilen kullanıcılar tekrar tekrar bu siteyi ziyaret edebilir.

4. Biraz kurnazca olsa da yazınızdaki kelime sayınızı artırır :)

Genel olarak avantajları böyleydi. Ama çapa linkin de ne yazık ki bazı dezavantajları vardır. Gelin bu dezavantajlara bakalım.

Çapa Linkin Dezavantajları

1. Eğer 301 yönlendirmesi yapmanız gerekirse çapa linkler bazen sıkıntı çıkarabilir. Tüm linkleri düzenlemeniz gerekebilir ve bu da size zaman kaybettirir.

2. Birçok kişi için oldukça önemli olan bu madde ise reklam gelirleri hakkında. Reklam gelirleri düşebilir. Çünkü ziyaretçilerden gelen reklam gösterimi düşer ve hatta tıklama oranı da azalabilir.

3. Sayfayı ziyaret eden kişiler istediklerini hızlıca bulup sayfadan çıkabilirler. Bu da sizin sitenizde geçirilen ortalama süreyi düşürebilir.

Baktığımızda zararlarının da siteyi etkileyebilecek önemli zararlar olduğunu görüyoruz. Ama inanın ziyaretçilerin memnun olması bu dezavantajlara katlanmaya değer (bence).

Çapa Link Nasıl Yapılır?

Çapa linkin avantaj ve dezavantajlarına baktık. Eğer kullanmaya karar verdiyseniz gelin bu çapa linki nasıl yapacağımıza bakalım.

Öncelikle çapayı bırakacağımız bir yer oluşturmak gerek. Bunu da id'ler ile yaparız. Bir yere link gibi bir yer bırakırsınız. Bu da o linkin başına # işareti koymak ile olur. Örneğin #deneme gibi.

Ondan sonra bir link oluştururuz ve linke sayfanın url kısmı ve sonuna o #deneme kısmını koyarız. Örneğin: [url]#deneme gibi.

Bunu wordpress'ten bağlantı oluştura tıklayıp direk # işareti ile yapabilirsiniz.

Bir diğer örnek ise şöyle:

Gidilecek yere bir a tagı açarız ve parametre olarak id="deneme" kullanırız. Kod ile gösterecek olursak:

HTML:

<a id="deneme"></a>

İd kısmını oluşturduk. Sonra çapa kısmında ise bir a oluştururuz ve bunun yazısını buraya tıkla yapıp href kısmına [url]#deneme yazarız. Kod ile gösterecek olursak:

HTML:

<a href="https://rablogin.com/yazilar/denemeyazisi#deneme">Buraya tıklayarak deneme kısmına gidebilirsiniz.</a>

 Açıklayıcı olmamış olabilir çünkü bunu yazılı olarak okuyunca gerçekten biraz anlamsız gelebiliyor. Ama elimden geldiğince anlatabilmeye çalıştım.

Evet, bu yazım bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu yazıyı sevdiyseniz şu yazılara da göz atmanızı öneririm :)

Web Sitesi için Kaydırma Çubuğu Nasıl Yapılır?

Çapa Link Nedir? Çapa Link Nasıl Yapılır? Sayfa İçi Bağlantılar | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.