CMS Nedir? İçerik Yönetim Sistemleri Nasıl Kullanılır?

CMS Nedir? İçerik Yönetim Sistemleri Nasıl Kullanılır?

Günlük yaşantımızda birçok web sitesini ziyaret ederiz. Her web sitesinde içerik vardır. Bu içerik bir blog yazısı, bir resim veya bir ürün olabilir. Peki ya bu içerikleri nasıl yayımlıyorlar? İnternette kolayca nasıl içerik paylaşıyorlar?

İşte tam burada karşımıza CMS (İçerik Yönetim Sistemi) çıkıyor. Peki ya İçerik Yönetim Sistemi nedir? Ne işe yarar? Bu yazıda bunu anlatıyorum.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir?

CMS; internette bir web sitesinde içerik üretmek, içerik yönetmek için hazırlanmış özel yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde içerik üreticileri kendi içeriklerini üretip bu işten kazanç elde edebilir.

CMS kavramının ingilizcedeki uzaltılmış hali Content Management System'dir. Türkçesi ise İçerik Yönetim Sistemi (İYS) olarak belirlenmiştir.

CMS ile Yapılabilecek Site Türleri

İçerik yönetim sistemleri sayesinde birçok siteyi kendiniz rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak:

 • Blog Sitesi: Kendi kişisel blogunuzu CMS ile yapmanız en iyi yoldur. Zaten içerik yönetim sistemleri en çok bloglar için kullanılmaktadır.

Bloglar hakkında daha çok bilgi edinmek için blog kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Haber Sitesi: Eğer güncel konular hakkında yazı yazmayı seviyorsanız bir haber sitesi işinize yarayacaktır. Haber sitesini de CMS aracılığıyla oluşturabilir ve yayın hayatınıza başlayabilirsiniz.
 • E-Ticaret Sitesi: Kendi ürünlerinizi sanal dünyada satmak işlerinize çok büyük ivme kazandırabilir. Ürünlerinizi dijital dünyada pazarlayarak çok büyük gelirler elde edebilirsiniz.
 • CV Sitesi: Eğer kendi yaptığınız projeleri, başarıları ve kendiniz hakkında daha birçok bilgiyi bir web sitesinde yayımlamak istiyor olabilirsiniz. CMS kullanarak bir CV sitesi yapmanız oldukça basittir.
 • Kurumsal Site: Bir kurum için web sitesi gerekiyor olabilir. Böylece kendi yaptıkları projeleri, sundukları hizmetleri vesayre internette gösterebilir.

Genel olarak CMS bu tarz siteler için kullanılmaktadır. Daha birçok web sitesinde CMS kullanılır. Aslında zaten bakacak olursak hemen hemen her site içerik ürettiği için içerik yönetim sistemi kullanıyordur.

CMS Çeşitleri Nedir?

 • DMS (Document CMS): Türkçesi Belge Yönetim Sistemi olan DMS, belgeleri internet ortamında yönetmemizi sağlar.
 • ECMS (Enterprise CMS): Türkçesi Kurumsal İçerik Yönetim Sistemidir. Şirketler ve kurumlar şirket ve personel bilgileri gibi şeylei ECMS ile yönetir.
 • WCMS (Web CMS): Bu içerik yönetim sisteminde ise çok fazla bilgi bulunmaz. Yazılım bilgisi bulunmayan kişilerin kolayca web sitesi oluşturmak için kullandığı yazılımdır.
 • MCMS (Media CMS): Video, görsel, müzik gibi medya ögelerini yönetmemizi sağlayan CMS çeşididir.
 • MCMS (Mobile CMS): Mobil içerik yönetim sistemi telefonlara, mobil cihazlara içerik depolayabilen ve dağıtabilen bir CMS çeşididir.
 • CCMS (Component CMS): Türkçesi Bileşen Yönetim Sistemidir. İçeriği ayrıntılı bir şekilde yönetmemizi sağlar.

En Çok Kullanılan İçerik Yönetim Sistemleri

CMS'in ne olduğunu öğrendik. Peki ya hangi CMS yazılımını kullanmalıyız? Şimdi sizlere en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerini liste halinde vereceğim. Size uygun olanı seçebilirsiniz.

1. Wordpress

Wordpress CMS

Wordpress; internet üzerinde en çok kullanılan CMS'tir. Öyle ki internet sitelerinin yaklaşık yüzde 30'u Wordpress ile yapılmıştır.

Wordpress şu ana kadar ki en iyi içerik yönetim sistemi olarak görülüyor. Şık ve hızlı temaları ve gelişmiş eklentileri Wordpress'i bir adım öne götürüyor.

Wordpress çoğunlukla bir blog sitesi oluşturmak için kullanılmaktadır. Ancak Wordpress'in gelişmesi ile birlikte sınırları gelişmiştir. Wordpress ile blogdan e-ticaret sitesine kadar birçok site türünü oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Wordpress artık resmen bir sektör haline geldi. Binlerce kişi tema ve eklenti geliştirerek para kazanabiliyor. Veya wordpress site yapıp bunları pazarlayabiliyor.

Wordpress kullanmanın avantajları ise şöyle:

 • Binlerce tema ve eklenti sayesinde sitenizi istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.
 • Kullanımı ücretsizdir. (Birçok tema ve eklenti hariç)
 • Kodlama bilmeyenler için en iyi hazır yazılımlardan birisidir.
 • Sürekli güncellenmesi sitenizin de sürekli güncel kalmasını sağlıyor.

2. Joomla

Joomla CMS

Joomla; Wordpress'ten sonra en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Joomla Wordpress kadar popüler olmasa da kullananı oldukça fazladır.

Joomla'yı kullanmak bir tık daha zordur. Biraz teknik bilgi gerektirebilir. Ama bunları aşarsanız harika bir site kurmanız mümkündür.

Özellikle metin tabanlı site kuracaklar için Joomla oldukça iyidir. Çoklu dil desteği ve özel yazı tipleri oldukça kullanışlıdır.

Eğer yeni bir kullanıcı iseniz Joomla'yı öğrenmek uzun bir zaman alabilir. Bu nedenle Wordpress'ten bir adım arkada kalmaktadır.

3. Shopify

Shopify CMS

Shopify; e-ticaret ile uğraşanlar arasında en popüler CMS'lerden bir tanesidir. Eğer siz birürün satıyorsanız ve bunu internet üzerinde de satmaya karar verdiyseniz Shopify'e kesinlikle bakmalısınız.

Shopify genel olarak Ruby ve Liquid ile geliştirilmiştir. Diğer birçok e-ticaret yazılımına göre daha az hata barındırması oldukça önemlidir.

Shopify ayrıca SSL Sertifikası, bulut barındırma gibi özellikler sunuyor. Böylece hemen hemen her cihazdan ve tarayıcıdan sitenize ulaşılabilir. Ayrıca birçok modüle sahiptir.

Ancak bu kadar hizmeti ücretsiz bir şekilde yapmamaktadırlar. Shopify kullanmak istiyorsanız aylık 29 dolardan 299 dolara kadar ücret ödemeniz gerekiyor. Ama 14 gün ücretsiz deneme seçeneği de bulunmaktadır.

4. Opencart

Opencart CMS

Opencart; Shopify gibi bir e-ticaret yazılımıdır. Ama Opencart'ın farkı ücretsiz olmasıdır. Evet, Opencart ücretsizdir.

Opencart açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımıdır. Ve görünüşe göre oldukça kapsamlı bir sisteme sahip. Ama tabii ki Opencart size yeterli gelmeyebilir. İşte burada modüller devreye giriyor. Ama çoğu modül ücretlidir.

Opencart'ın kurulumu oldukça basittir. Ayrıca eğer doğru kullanarsanız e-ticaret sitenizi çok yüksek yerlere götürebilirsiniz.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nasıl Kullanılır?

Birçok ücretsiz CMS yazılımını kurmanız çok zor değildir. Wordpress'i örnek verecek olursak dosyaları kuracağınız yere atmanız gerekir. Daha sonra tarayıcıdan kurduğunuz yere giderek kurulumu yapabilirsiniz.

İçerik yönetim sistemini kurduktan sonra gerekli ayarları yapmamız gerekir. Örneğin tema kurulumu, eklenti kurulumu, tasarım düzenlemesi gibi şeyler. Herşey hazır olduğunda içeriklerinizi yönetmeye başlayabilirsiniz :)

Not: Yakında Wordpress kurulumu ile ilgili bir yazı gelecektir.


Bu yazı bu kadardı. Eğer yazıya eklenmesi gereken birşey varsa iletişim sayfasından veya yorumlardan belirtebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar, iyi okumalar :)

CMS Nedir? İçerik Yönetim Sistemleri Nasıl Kullanılır? | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.