Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli?

Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli?

Merhabalar. Bu yazımızda domain nedir ve nasıl domain alınır gibi konulara bakacağız. Sitenizi açmak istiyorsanız bir domain'e ihtiyacınız olacaktır. Ama domain alırken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Gelin bunlara göz atalım.

Sayfa içinde yer alan konular:

Domain Nedir?

Domain'in Önemi

Domain'in Yapısı

Domain Kaydı Yapma

Doğru Domain Seçme

WHOIS Nedir?

Park Domain

Domain Alım-Satım

Domain Nedir?

Domain, aslında hepimizin bildiği birşey. Domain, bir sitenin adresidir. Sizin sitenizin internet ortamında ki adresidir. Hosting'inizin yerini gösteren bir parçadır. Hostingler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Domain yani alan adı, sizin sitenizin IP adresini daha basit bir şekilde kullanmak için geliştirilmiş bir araçtır. Siteniz için seçeceğiniz ismin .com, .net gibi uzantıyla kullanılmasıyla domain oluşur.

Bir domain sadece bir siteye ait olabilir. Aynı anda 2 site bir domaini kullanamaz. Domain sayenizde siteniz eşsiz bir site olur.

rablogin.com domain

Domain'in Önemi

Alan adınız, sizin sitenizin kalitesini belirleyecek etkenlerin başında gelir. Domain, siteyi ziyaret eden kişilere site hakkında bilgi verebilir ve ziyaretçilerin ilgisini çekebilir. Alan adınızı alırken dikkatli düşünmeli ve üzerinde kafa yormalısınız.

Domain'iniz akılda kalıcı olsun ki insanlar sizi hep hatırlayabilsin.

Alan adınızı doğru seçerseniz ayrıca Google sizi sever ve sizi üst sıralara çıkarır. Alan adınızda sitenin anahtar kelimelerini kullanmakta fayda var.

Bunun dışında Hosting paketinizde verilen e-mail hesaplarında alan adınızın ismini kullanmak siteyi ziyaretçilerin gözünde daha profesyonel gözüktürecektir.

Domain'in Yapısı

Domainler de birkaç farklı bölüm vardır. Bunlar çok önemli olmasa da bilmekte fayda vardır.

Örneğin şu adresi örnek alalım.

https://rablogin.com/domain-nedir

Dımain'in Yapısı

Evet burada sırasıyla açıklayalım.

1. Protokol (http:// - https://)

Bu protokol sitenizin güvenlik doğrulaması ile ilgilidir. SSL Sertifikası olanlar https:// ile başlarken sertifikaya sahip olmayan siteler http:// ile başlar.

SSL Sertifikası olan siteler Google sıralamasında daha üste çıkarlar.

2. Subdomain (forum.rablogin gibi)

Subdomain'ler Hosting yazımızda da belirttiğimiz gibi bir adresin alt domaini'dir. Örneğin bu site rablogin.com iken ben bir forum açmak istersem forum.rablogin.com subdomain'li bir alan adı oluşturabilirim.

Subdomainler sayesinde site içerisinde site yapabiliyoruz. Özellikle farklı özelliklerde yerler açmak isteyenler için önerilir.

3. Second Level Domain (rablogin)

Anlamı ikinci seviye domain olan ve sizin belirlediğiniz domain'in sadece adını oluşturan kısımdır. Daha önce de dediğimiz gibi Domain alırken özellikle bu kısma dikkat edilmelidir.

Bu kısım sitenizin ismini veya artık hangi ismi koyduysanız onu içerir.

4. Top Level Domain (.com, .net, .org vb.)

Sitenizin ikinci seviye domaininden sonra gelen uzantı kısmıdır. Burası da oldukça önemlidir çünkü ziyaretçiler genellikle bu kısma da dikkat edebilir. Onun dışında Google da uzantılara dikkat ediyor. Bu kısım ayrıca ziyaretçilere siteniz hakkında önden bilgi verir.

Örneğin .com alan adı uzantısı genelde ticari işletmelerde veya kişisel sitelerde kullanılır.

Bunun dışında kullanılan .net alan adı uzantısı .com uzantısı boşta olmadığında tercih edilen bir uzantıdır.

.gov ise devlet kurumları için kullanılırken; .edu eğitim kurumları, .org ise kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılır.

Dünya genelinde en çok kullanılan 2019 istatistiklerine göre .com alan adı uzantısı olmuştur.

5. Dosya Yolu (domain-nedir)

Bu ise sizin sayfanızı belirler. Tüm alan adından sonra dosya yolu belirtilerek istenen sayfaya gidilir.

6. Bonus olarak Ülke Kodu (.tr)

Birçoğumuz bazı alan adlarından sonra .tr uzantısını görmüştür. Örneğin rablogin.com.tr gibi olabilirdi. Bu eğer hedef kitleniz özellikle bir ülkeyse o ülkenin kodu ile domain oluşturulur. Bu biraz zahmetlidir evrak işleri vesayre gerektirebilir.

Domain Kaydı Yapma

Domain'ininizi belirlediyseniz sıra geldi Domain kaydı almaya. Domain alacağınız firmada öncelikle Domain sorguluyorsunuz. Eğer o alan adını daha önce kimse almadıysa kayıt işlemini yapıyoruz. Sepetten ödemeyi yapıyoruz.

Bunu haricinde Hosting yazımızda da belirttiğimiz gibi Hosting paketlerinin yanında bedava domain veren firmalarda vardır. Bu tarz paketleri öneririm.

Bu arada size önerebileceğim Domain sağlayıcı firmalarından bazıları GoDaddy ve Turhost olduğunu söyleyebilirim. Bu iki firmada gayet güzel firmalar.

Doğru Domain Seçme

Evet, domain hakkında teknik bilgileri öğrendiğimize göre sıra geldi doğru alan adını seçmeye. Doğru alan adı daha önce belirttiğimiz gibi sizin siteniz için oldukça önemlidir. İnsanların aklında kalmanız gerekir.

O zaman maddeler halinde sıralayalım.

  • Alan adınızın kolay okunabilir ve akılda kalıcı olması gerek. Böylece insanlar sizin sitenizi kolayca hatırlayacaktır.
  • Alan adında sitenizin anahtar kelimelerini kullanmak özellikle anahtar kelimeler de yer alan sitenizin ismini kullanmak Google açısından oldukça iyi gözükecektir.
  • Çok uzun bir ad seçmeyin. Çünkü uzun adresler hem yazması zordur hem de genelde akılda kalıcı değildir.
  • Domain adresinizde tire ve sayılar kullanmaktan kaçının.
  • Önceden alan adı uzantısını belirlemeniz ve bu uzantıda boşta olan domain var mı bakmanız gerekir. Çünkü tamda site bitmiş domaini alırken bu durum size zaman kaybettirecektir.
  • Başka adreslerden daha farklı olmasını sağlayın. Eğer adresi başka bir sitenin adresine benzerse insanlar karıştırabilir.
  • Ayrıca alan adınızda türkçe karakter kullanamazsınız.
  • Daha sonradan değiştirmeyeceğiniz bir alan adı kullanın yoksa ileride özellikle SEO açısından çok ciddi sorunlar yaşarsınız.

 

WHOIS Nedir?

WHOIS, bir alan adının kime ait olduğuna dair bilgiler veren sorgulama sistemi diyebiliriz. Eğer siz alan adınızın kime ait olduğunu görmeyi istemiyorsanız domain sağlayan firmanızdan WHOIS Gizleme talep edebilirsiniz.

Şunu da eklemek istiyorum ki WHOIS gizlemek Google tarafından kötü algılanabilir. Google sizin saklamak isteyeceğiniz ne olabilir diye düşünüp sitenizi aşağılara çekebilir.

Park Domain

Sitenizi açtınız diyelim ve site iyice gelişti. Herşey çok güzel giderken ortaya şöyle bir sorun çıkabilir. Site domaininizin farklı uzantılı versiyonları örneğin rablogin.com yerine rablogin.xyz gibi rakipleriniz tarafından alınabilir. Veya alan adınızda oluşabilecek kelime karışıklıklarından dolayı sitenizin ziyaretçisi düşebilir.

Bunun önüne geçmenin yolu ise o diğer domainleri alarak kendi sitenize yönlendirmektir. Böylece sizin sitenizin adı farklı alan adları ile sizin normal sitenize erişim sağlayacaktır. Bu yöntemi özellikle büyük siteler yapar.

Kısacası Park domain farklı alan adlarını sizin sitenize yöneltir.

Domain Alım-Satım

Bazı domainler vardır ki bunlar ileride değerlenme ihtimali olan veya çoktan değerlenmiş domainlerdir. Bazı fırsatçılar bu domainleri alarak daha sonra daha fazla ücret karşılığında satabilmektedir. Bunun tam tersi domain değeri düşebilir ve zarara da girebilirler.

Siz de domain alım satım yaparak sanal bir dükkan açabilirsiniz. Eğer bunu yapabileceğinizi düşünüyorsanız ve doğru domainleri doğru zamanda alıp doğru zamanda satarsanız bir miktar kazanç elde edebilirsiniz. Ama bu yöntemi çok önermem çünkü işlerin batma olasılığı da vardır.


Evet sizlere bugün Domain konusunu da anlattım. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Eğer eklemek istedikleriniz varsa veya yanlışlık görürseniz altta yorumlara yazabilir veya sosyal medyadan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz şu yazılara da göz atmanızı öneririm.

Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli? | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.