En İyi Renk Paleti Sunan Siteler - Uyumlu Renkler Bulmak

En İyi Renk Paleti Sunan Siteler - Uyumlu Renkler Bulmak

Uzun bir aradan sonra yeni bir yazı ile karşınızdayım. Geçenlerde hatırlayacağınız üzere renkler ile ilgili bir yazı yazmıştım. Renk tercihimi nasıl yaptığımdan bahsetmiştim. Eğer o yazıyı hala okumadıysanız aşağıya linki bırakıyorum. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler

Tasarımlarınız için uygun renk paletleri bulmak oldukça önemlidir. Peki ya bu paletleri sağlayan siteler var mıdır? Evet elbette vardır. Hadi bunlara göz atalım.

Şimdi ise kendim denediğim, deneyimlediğim renk paleti sunan sitelere göz atacağız. Bu sitelerde rahatça birbirleri ile uyumlu renkleri kolayca bulduğumu söyleyebilirim. Bunlar benim açımdan en kaliteli sitelerdir. O zaman başlayalım.

1. Color Hunt

Color Hunt

Color Hunt adlı renk paletleri sunan bu site şahsen en beğendiğim renk bulucu sitedir. Bu siteye girdiğinizde direk olarak uyumlu renk paletlerinin çıktığını göreceksiniz. Sitede bir iki dakika durarak istediğiniz renkleri bulmak mümkün.

Ayrıca daha hızlı bir şekilde renkleri bulmak için yanda ki menüde bir arama kutusu var ve bu arama kutusu sayesinde istediğiniz rengi daha hızlı bir şekilde bulabiliyorsunuz. Bir de üstte New yazan yer filtrelemedir. Renkleri filtreleyerek daha hızlı bir şekilde uyumlu renklerinizi bulabilirsiniz.

Site oldukça hızlı ve arayüz olarak kullanışlı bir site. Ayrıca siz de renk paletleri oluşturabilir ve insanlara yardım edebilirsiniz. Eğer renk paletiniz sevilirse beğeni alır. Sistem olarak en iyi çalışan sitedir.

Mesela benim yaptığım rastgele bir paleti örnek olarak linkini vereyim. Buraya tıklayınız.

2. Color Supplyyy

Color Supplyyy

Color Supplyyyy sitesi de benim işime oldukça yaramış, farklı bir yöntem kullanan bir renk paleti bulma sitesidir. Farklı tarzı ile hemen göze çarpıyor ve bu tarzı onu diğer sitelerden farklı yapıyor. Bu site ile de aradığınız uyumlu renkleri bulmak çok zor olamaz.

Resimde gördüğünüz üçgen şekli döndürerek farklı renkleri test ediyorsunuz ve nasıl gözükeceği hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Gayet basit ve şık bir sistem öyle değil mi?

Ayrıca sadece üçgen seçim yerine düz çizgi, art arda üçlü seçim ve kare seçim gibi özellikler de sunulmaktadır. Farklı araçları kullanarak bu siteden de istediğiniz uyumlu rengi bulmak oldukça kolaylaşıyor.

Bu siteyi tasarım yapmıyorsanız bile sırf eğlence amaçlı denemenizi tavsiye ederim. Oldukça eğlenceli ve kullanışlı bir yapıya sahip.

3. Adobe Color

Adobe Color

Adobe Color sitesi daha çok profesyonel tasarım yapanlara yönelik bir site olduğunu söyleyebilirim. Burada da Color Suplyyy mantığı gibi renk çemberi oluyor ve renkleri seçiyorsunuz. Burada rahatlıkla renk paletinizi oluşturabiliyorsunuz.

Ancak bu dediğim gibi biraz uğraştırıcı oluyor ve bize belli renkler yerine her rengi sunduğundan istediğimiz uyumlu renkleri bulmak zorlaşabiliyor. Ama eğer bunu dert etmez ve uğraşırsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıca yanda ki menüde gördüğünüz gibi üçlü, kare gibi özellikler sunuyor.

4. Palet Table

Palet Table

Palet Table sitesi benim oldukça hoşuma giden bir site. Çok kaliteli bir şekilde düşünülmüş ve yapılmış bir sisteme sahip. Bu sistem sayesinde istediğiniz renkleri eleme yöntemi ile seçebiliyorsunuz. Bu sistemden bahsedelim biraz.

Siteye girdiğinizde karşınıza bir renk çıkıyor ve iki seçenek veriyor. Like ve Dislike. Rengi beğendiyseniz Like diyorsunuz ve bir sonraki rengi seçmeye gidiyorsunuz. Ama rengi beğenmezseniz Dislike diyerek başka bir renk getirmesi isteniyor. Ayrıca Like ve Dislike butonuna basmak yerine L ve D tuşlarına basabilirsiniz.

En fazla 5 tane renk seçerek Export ediyorsunuz. Yani dışarı aktarabiliyorsunuz. Veya renk kodlarını alıp istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Bu sistem benim oldukça işime yaradı ve bazı renkleri buradan seçtim. Bu site hem eğlenceli bir eleme sistemine sahip hem de istediğiniz uyumlu renk paletlerini yapmanıza oldukça yardım ediyor.


Evet, sizlere 4 tane renk paleti oluşturabileceğiniz veya bulabileceğiniz site gösterdim. Umarım bu yazı işinize yaramıştır. Eğer yazıyı beğendiyseniz yazının adresini paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Ayrıca diğer bir renklerle alakalı yazımı mutlaka öneriyorum.

Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler

Ve şu yazılara da bakmanızı öneririm.

Blog Görselleri Nasıl Yapılır? Kaliteli Görsel Hazırlamak | 3

Blog Nasıl Yazılır? Kaliteli Bir Blog Yazmak | Blog Rehberi 2

En İyi Renk Paleti Sunan Siteler - Uyumlu Renkler Bulmak | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.