Error 404 Sayfası Nedir? Error 404 Sayfası Nasıl Yapılır?

Error 404 Sayfası Nedir? Error 404 Sayfası Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar. Bugün her web sitesi sahibinin bilmesi gereken bir konu hakkında yazacağım. Bu tabii ki meşhur Error 404 hatası veya diğer adı ile Bu sayfa bulunamadı hatası hakkında.

İşte bugün bu Error 404 hatasının ne olduğunu, Error 404 sayfasının ne olduğunu ve bu hata için nasıl özel bir sayfa yapabileceğimizi anlatacağım.

Bu yazıda yer alan konular:

Error 404 Nedir?

Error 404 Sayfası Nedir?

Error 404 Sayfasının Önemi

Error 404 Sayfası Nasıl Yapılır?

Error 404 Nedir?

Bir web sitesinde birçok sayfa bulunur. Bu sayfalarda kullanıcılar etkileşimde bulunarak siteyi istediği gibi gezebilir. Peki ya olmayan bir sayfaya gitmeye çalışırsa ne olur? Tabii ki de Error 404 (Hata 404) hatası verir.

Error 404; bir web sitesinde bulunmayan bir sayfaya giriş yapmaya çalışıldığında karşılaşılan hatadır. Bu hata genellikle sunucu bulunamadı gibi hatalarla karıştırılabilir. Oysa ki basit bir şekilde o sayfa o web sitesinde bulunmamaktadır.

Veya eskiden bulunan sayfa artık bulunmamaktadır.

Error 404 hataları çoğunlukla web sitesini ziyaret eden kişilerin karşılaştığı hatalardan olsa da bazen de site sahiplerinin hataları bu Error 404 hatasına neden olur.

Örneğin web sitesinde bir yazının URL kısmında türkçe karakter bulunması Error 404 hatasına sebep olabilir. Bu tür hataların site sahibi tarafından giderilmesi gerekir.

Ayrıca içeriklerin URL'leri değiştirilirse ve bu içerikler tarayıcılar tarafından index almışsa aynı şekilde 404 hatası verir. Bu durumu 301 Yönlendirmesi yaparak çözmeniz gerekir.

Error 404 Sayfası Nedir?

Error 404 hatasının ne olduğunu anlattım. Peki ya bu hatayı tam olarak nerede verir?

Web sitelerinde bulunmayan bir sayfaya giriş yapılmaya çalışıldığında bir hata sayfası çıkar ve genelde şöyle yazar: "Error 404 Hatası! - Bu sayfa bulunmamaktadır'" tarzında bir sayfa ortaya çıkar.

İşte bu sayfalar Error 404 hatasının olduğunu gösteren, işaret eden sayfalardır. Ama her web sitesinde özel bir Error 404 sayfası bulunmamaktadır. Bu nedenle 404 hatasında bu sitelerde genelde ya başka bir sayfaya atar ya da dümdüz bir hata verir.

Ama site için özel yapılmış olan bu Error 404 sayfaları oldukça önem taşımaktadır.

Error 404 Sayfası

Error 404 Sayfasının Önemi

Sitenizde özel bir Error 404 sayfasının olması oldukça önemlidir. Bu tür sayfaların varlığını Google gibi arama motorları desteklemektedir.

Örneğin diyelim sizin bir yazınız index aldı ve hatta üst sıralara çıktı. Veya başka bir siteden o içeriğe link aldınız. Ve kullanıcılar burayı ziyaret etmeye başladı. Peki ya daha sonra URL değişirse veya yazı kaldırılırsa artık nasıl ulaşacaklar?

İşte burada devreye 301 Yönlendirmesi ve Error 404 Sayfası devreye giriyor. 301 Yönlendirmesi ile değişen URL'e link verebilirsiniz. Ama yazı kalkmışsa direk 404 hatası verecek ve kullanıcı bunun üzerine siteden çıkış yapacak.

Ama eğer siz özel bir Error 404 sayfası oluşturursanız ve bu sayfada siteyi terk etmemesi için birşeyler yazarsanız o zaman hemen çıkmayabilirler ve sitede gezinmeye başlayabilirler.

Ayrıca sitenin kendi özel bir error 404 sayfası bulunmasının SEO'ya katkısı olduğu söylenmektedir.

Error 404 Sayfası Nasıl Yapılır?

Hata 404 Sayfasının önemini de öğrendiğimize göre artık bu sayfanın nasıl yapıldığını anlatabilirim.

Öncelikle bize bir dosya gerek. Bu dosya bir PHP veya HTML dosyası olabilir. "404.php" adlı bir dosya oluşturalım veya hazır bir 404 sayfası ekleyelim. Sonra içeriğini kendimize göre ayarlayalım.

Örneğin benim Hata 404 sayfam aşağıda ki gibidir:

Error 404 Sayfası

Bu sayfayı hazırladıktan sonra ise .htaccess dosyamıza giriş yapıyoruz. Eğer kök dizininizde .htaccess dosyasını bulamazsanız ayarlardan "gizli dosyaları göster" kısmını aktif ediniz.

Dosyaya girip aşağıdaki kodları yazıyoruz:

# Error 404 Sayfası
ErrorDocument 404 https://siteadi.com/404

Not: # Error 404 Sayfası kısmı yorum satırıdır. (Bilmeyenler için)

404'ten sonra gelen kısma Hata 404 sayfanızın bulunduğu yeri yazdığınızda artık Error 404 sayfanız çalışır halde olacaktır. URL kısmına sitenizde olmayan bir sayfayı girin. Çalıştığını görecekseniz :)

Bir Hata 404 sayfası yapmak bu kadar basitti. Basit ama oldukça gerekli bir konu.


Evet, bu yazı bu kadardı. Umarım yararlı olabilmişimdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere :)

Ayrıca şu yazı dikkatinizi çekebilir:

Çapa Link Nedir? Çapa Link Nasıl Yapılır? Sayfa İçi Bağlantılar

Error 404 Sayfası Nedir? Error 404 Sayfası Nasıl Yapılır? | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.