Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merhabalar. Bu yazımızda Hosting nedir ve Hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi şeylere göz atacağız. Site açmak için gerekli olan şeylerden birisi hosting'dir. Peki ya hosting nedir? Gelin bakalım.

Sayfa içinde yer alan konular:

Hosting Nedir?

Hosting Hizmetleri

Hosting Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting Nedir?

Siz bir web sayfasına veya web sitesine sahipseniz ve bunları internette yayınlamak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeylerden birisi hosting'dir. 

Hosting, bir web sitesinin ve sayfalarının internet ortamında kesintisiz bir şekilde yayımlanmasına olanak sağlayan, güçlü donanımsal ve yazılımsal web sunucularının birleşmesi ile oluşan web sitesi yayınlama hizmetidir. Web sitesi tasarımcıları tarafından genelde web hosting olarak adlandırılır. Hosting sayesinde siteniz tüm dünyaya 7/24 açık olur.

Hosting Türleri

Sizin web siteniz farklı ortamlarda ve farklı araçlar ile oluşturulmuş olabilir. Bunlar için Hosting kısmında işlerimizi kolaylaştıran birçok seçenek vardır. Bu seçenekler sayesinde sitenizi en kolay ve en kaliteli şekilde internet ortamına koyabilirsiniz.

Hadi birlikte bazı Hosting türlerine göz atalım.

1. Linux Hosting

Bu bizim de kendi sitemizde kullandığımız ve genel olarakta en çok kullanılan Hosting türlerinden birisidir. Özellikle siteyi bizim gibi kendileri kodlayıp hazırlayanlar için oldukça kullanışlıdır.

Özellikle sitenizde PHP, MySQL, Python gibi kodlama dillerini kullanıyorsanız Linux Hosting almanız zorunlu hale geliyor denebilir. Linux Hosting sayesinde sayfalarınızı hızlı bir şekilde yüklersiniz, sitenize ait veritabanını oluşturursunuz ve en yüksek derecede uyumluluk ile sitenizi yayınlarsınız.

Linux Hosting hizmeti blog, forum, soru-cevap ve e-ticaret siteleri için en ideal hizmetlerden birisi olduğu söylenebilir.

2. Windows Hosting

Microsoft yazılım teknolojileri yani asp.net, .net core, MsSQL ile geliştirilmiş bir web sitesi için kullanılması gereken bir Hosting hizmetidir. Eğer sizde bu yazılımları kullanarak sitenizi geliştirdiyseniz yine bu teknolojilerle üretilmiş bir web sitesi barındırma altyapısına sahip olmak zorundasınız.

Windows Hosting yine Linux Hosting gibi kesintisiz ve güvenilir bir hizmettir.

3. Wordpress Hosting

Eminim hepiniz Wordpress'i duymuşsunuzdur. En çok kullanılan site yapım aracıdır. Özellikle blog kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntem Wordpress ile site kurmaktır. Sizinde Wordpress ile yapılmış bir siteniz varsa Wordpress Hosting kullanmanız gerekir.

Wordpress Hosting, sizin Wordpress ile oluşturduğunuz siteye özel olarak %100 uyumlu ve optimize olacağından dolayı sitenizi birkaç dakika içerisinde güvenli ve sağlam olarak yayınlayabilirsiniz.

4. Kurumsal Hosting

Eğer bir işletmeniz varsa ve siteniz çok fazla trafik alıyorsa sitenizin ihtiyaçlarıda artacaktır. e-posta alanı geniş, yüksek ssd disk alanına sahip, yüksek işlemci ve ram'e sahip bir site işletmeler ve çok büyümüş siteler için en ideal web hosting hizmetidir.

Kurumsal Hosting sayesinde siteniz hızlanır ve ziyaretçiler ile olan etkileşiminiz büyük oranda artar. İşletmeniz için tüm gereken özellikler sağlanmış olur.

5. Bulut Sunucu

Bir e-ticaret siteniz varsa ve trafiğiniz arttıysa, siparişler çoğaldıysa siteniz çok fazla işlemci, ram ve ssd disk alanı kaplar. Artık öyle bir noktaya gelir ki siteniz aşırı derecede yavaşlar ve bu da bir takım sorunları beraberinde getirir. Bunun önüne geçmek istiyorsanız Bulut Sunucu kullanmanız gerekir.

Bulut Sunucu sayesinde müşterilere özel sunucu oluşur ve siteniz daha hızlı bir şekilde yayında kalır. Bu sayede siteniz hem daha hızlı hem de kesintisiz bir şekilde istediğiniz gibi çalışır.

6. Fiziksel Sunucu

Son olarak sizlere Fiziksel Sunucu'yu anlatalım.

Hosting hizmetleri arasında en güçlü donanıma sahip olan hizmet Fiziksel Sunucu'dur. Sadece web sitenizin barındırıldığı yüksek bir boyuta ve güçlü donanımlara sahip Fiziksel Sunucu sayesinde siteniz maksimum hızda sorun çıkmadan çalışır.

Bu hizmetin elbette bir bedeli olacaktır. Fiziksel Sunucuların maliyeti aşırı yüksektir. Eğer büyük bir siteniz varsa, çok fazla trafik alıyor ve bunu karşılayabilecek geliriniz varsa bunu almanızı öneririm. Aksi takdirde sitenizin hızlı olması siteyi ayakta tutmaya yaramayacaktır.

Hosting Hizmetleri

Evet, Hosting türlerine baktığımıza göre Hosting aldığınızda yanında nasıl hizmetler verilebilir ona bakalım.

1. Domain

Bazı Hosting sağlayan şirketler (örneğin goDaddy, turhost vb.) hosting alırken yanında bedava domain sağlayabiliyor. Böylece hem Hosting almış hemde yanında bedavaya domain almış oluyorsunuz. Böylece domain dns kaydı yapmak sorunsuz şekilde yapılır. Bu sayede sitenizi daha hızlı bir şekilde yayına sokabilirsiniz.

Domain hakkında daha detaylı bilgi için şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim:

Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli?

2. Hazır Site Kurulumu

Her firma bunu sağlamasa da sağlayan firmalar olduğu söylenebilir. Eğer kod bilginiz yoksa veya çok az bir uğraş ile sitenizi açmak istiyorsanız Hazır Site Kurulumu hizmeti veren bir Hosting firmasını kullanmanız gerekir.

Hazır site kurulumunda yapmanız gereken şey ise hazır şablonları kullanarak kendi içeriğiniz ile değiştirmektir. Bu kadar basit.

Bize göre en iyi Hazır Site Kurulumu yapan firma Turhost firmasıdır.

3. SSL Sertifikası

İnternet ortamında artık güvenli olarak işaretlenen siteler bir adım daha öne çıkıyor. Bu işarerleme SSL Sertifikası sayesinde yapılıyor. SSL Sertifikası sizi Google'da daha üst sıralara çıkarıyor. Bunun dışında SSL Sertifikası insanların sizin sitenize güvenmesini sağlar. SSL Sertifikası sayesinde siteniz daha güvenli hale gelir.

Bazı Hosting firmaları alınan pakete göre SSL verebilmektedir. Ama eğer vermiyorsa yine de SSL sertifikasını fiyatında alabilirsiniz. Eğer siteniz bir blog veya küçük bir site ise ücretsiz ssl almanızı öneririz. Ama siteniz büyümüş ve iyi geliri olan bir site ise ücretli SSL daha çok fayda sağlayacaktır.

SSL Sertifikası hakkında detaylı bilgiler şu yazımda yer almaktadır. İncelemenizi kesinlikle öneririm. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şimdi ise gelelim Hosting alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna. Bu kısım web sitesi yayınlamak isteyenler için oldukça önemlidir çünkü Hosting alırken bu tarz şeylere dikkat edilmezse site umduğu yönde gitmeyebilir. Hadi bu konuya da göz atalım.

1. İşletim Sistemi

Tabii ki de en önemlisi işletim sistemi olacaktır. Daha önce belirttiğimiz Linux ve Windows Hosting hizmetleri işletim sistemini kapsar. Bu sizin sitenizin kodlama dili ile ilgilidir. Daha önce dediğimiz gibi eğer siteniz PHP veya Python dillerini içeriyorsa Linux işletim sistemi, eğer .asp.net veya .net core gibi dillerde yazıldıysa Windows işletim sistemine sahip Hosting hizmetini kullanmanız gerekmektedir.

2. Veritabanı

Diğer bir önemli konu ise veritabanıdır. Veritabanı kapsamlı bir konu olsa da burada kısaca anlatalım.

Eğer siteniz PHP veya .asp gibi dillerde değil sadece html, css, javascript gibi dillerle yazıldıysa yani veritabanı işlemi olmayan bir site ise veritabanı olan bir Hosting'e ihtiyaç duymazsınız. Eğer siteniz PHP veya .asp ile yazıldıysa veritabanına ihtiyacınız olacak.

İki çeşit veritabanı var. Bunlar;

  1. MySQL
  2. MsSQL

MySQL, eğer siteniz PHP dili ile yazıldıysa ihtiyacınız olacaktır. Zaten Linux Hostinglerde genelde yanında bir veritabanı olarak gelir.

MsSQL ise sitenizde .asp gibi diller varsa ihtiyacınız olacaktır. Windows Hostinglerde genelde olur.

Bazı Hosting paketlerinde veritabanı olmayabilir veya veritabanı sayısı sizin için az olabilir. Bunlara dikkat etmenizi öneririm.

3. Alan

Bu konu ise sizi çok zorlamayacağını düşündüğüm bir konu. Sitenizde tahminen ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu düşünün. Mesela siteniz sadece yazılardan ve birkaç fotoğraftan oluşuyorsa site alanını abartmanıza gerek yoktur. Ama sitenizde çok fazla görsel kullanacaksanız alanı yüksek bir paket seçmeniz gerekir.

Bunun dışında eğer video yayınlayan bir siteniz varsa fazlasıyla alana ihtiyacınız olacaktır.

4. Aylık Trafik Kotası

Bu da bir site için oldukça önemli bir konudur. Hatta site için en öncelikli konulardan birisi olmalıdır. Bazı firmalar Hosting paketlerine göre bir ziyaretçi sınırı koyabiliyor. Bir ayda o sınıra ulaşan kadar ziyaretçi varsa siteniz çöküyor ve diğer aya kadar açılmıyor. Bu da sizi olumsuz etkiler.

Eğer siteniz yeni açılıyorsa ilk sene trafik kotasını çok yüksek tutmamanızı öneriyorum. Ama hedefleriniz çok büyükse ve site büyük bir gelişme gösteriyorsa trafik kotasını artırın veya sınırsız trafik olan bir Hosting'e geçin. Size önerim sitenin gidişatına göre bu kotayı artırmanızdır.

Bunun dışında her Hosting paketinde bedava sınırsız trafik kotası veren firmalarda vardır.

5. Subdomain (Alt Domain)

Öncelikle subdomain tanımını yapsak iyi olur. Subdomain'i örnek vererek anlatayım.

Bu sitenin adı rablogin.com

Ama ben bir forum açmak istiyorum ve subdomain kullanarak forum.rablogin.com alt domainli bir alan oluşturabilirim.

İşte bu hizmet sizin sitenize göre değişir. Nasıl yapmak istiyorsanız. Eğer subdomain kullanacaksanız bu türden bir Hosting alın. Subdomain sayısı da önemlidir. Kaç tane kullanacaksanız ona göre bir paket alın.

6. E-posta Adresi

Siteniz için özel e-posta adresi istiyorsanız buna da dikkat etmeniz gerekir. Kaç tane e-posta adresine ihtiyacınız var düşünün ve ona göre bir paket alın.

7. cPanel - Plesk Panel

Hosting paketinde bir panel olmasına mutlaka dikkat edin.

NOT: Hosting alırken ilk sene indirimleri vardır genelde. Bu indirimlere kanmayın. İkinci sene yenileme fiyatlarını iyice kontrol edin veya her sene aynı ücret alan firmaları tercih edin.

Evet, bu yazımızda bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.  Bu yazıyı okuduğunuza göre şu yazı da size göre olmalı:

Domain Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Domainler Tercih Edilmeli?

Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.