Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler

Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler

Merhabalar. Bugün sizlerle bir çok tasarımcının takıldığı bir nokta olan renkleri konuşacağız. Doğru renk seçimi ve bu renklerin birbirleri ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Hadi bu konuya bakalım.

Bu yazıdaki konular:

Renkler Neden Önemlidir?

Uyumlu Renkler Nasıl Bulunur?

RaBlogin'i Yaparken Renkler Nasıl Tercih Ettim?

Renkler Neden Önemlidir?

Siz bir tasarımcaysınız örneğin arayüz geliştiricisi iseniz tasarımınıza uygun güzel gözüken, birbirleriyle uyumlu renkler kullanmanız gerekir. Çünkü her ne kadar güzel bir çizim yapsanızda tasarıma uyumlu renkler kullanmazsanız bu kötü gözükebilir.

Ayrıca renklerin insanlar üzerindeki etkisi yıllardır araştırılıyor. Ve bazı bulgulara göre renkler insanı doğrudan etkileyebiliyor. Bu da tasarımınızda renkleri düzgün kullanmayı zorunlu hale getiriyor.

Örneğin mavi renginin insanlar üzerindeki etkisi bilgeliktir. Yani tasarımınız bilgi veren birşeye aitse mavi renkleri kullanmanız daha doğru olur. Veya mavi renginin güven verdiği söylenir. Bu nedenle bazı bankalar ve özellikle dikkat ederseniz polisler bu rengi seçmişlerdir.

Birçoğumuz fark etmeyiz ama izlediğimiz filmlerde renk paletleri kullanılır. Görmüşsünüzdür, bazı filmler sarı tonlarında ve eski gözükür. Bu renk paletleri sayesinde olur. Eskiyi anımsattığı için bu tercih edilir. Bu da birçoğumuza o filmin eski zamanlarda geçtiğini hissettirir.

Yani kısacası renkler gerek filmlerde, gerek web sitelerinde gerekse renk paletleri ile filmlerde oldukça önemlidir.

Uyumlu Renkler Nasıl Bulunur?

Uyumlu ve doğru renklerin önemini anlattık. Şimdi asıl konuya gelelim. Uyumlu renkler nasıl bulunur? Bunun bir çok yöntemi vardır. Gerek deneyerek gerekse bir yerlerden bularak.

Benim tercihim bu siteyi yaparken güzel renkleri bulup teker teker deneyerek olmuştu. Renklerin az bir kısmını kendim ilk başta seçtim. Büyük bir kısmını ise çok sevdiğim bir sitede ki paletlerden seçtim.

Renkleri bulduğum siteden bahsedeyim. Sitenin ismi Color Hunt. Bu sitenin işleyişi renk paletlerine dayanıyor. İnsanlar istedikleri renkleri seçip yayınlıyor. İnsanlar bu paletleri beğeniyor ve o palet üste çıkıyor. Ayrıca Search Palettes kısmında istediğiniz rengi veya istediğiniz tonu araştırabiliyorsunuz.

Color Hunt sayesinde aradığınız rengi çok zaman harcamadan bulabiliyorsunuz. 

Color Hunt

RaBlogin'i Yaparken Renkleri Nasıl Tercih Ettim?

Bu siteyi yaparken yani kodlarken ilk başlarda renklere çok takılmadım. Çünkü renkleri daha sonra belirlemek daha yararlı olur diye düşünmüştüm. Yani ilk başta bu site siyah, beyaz ve gri tonlarında bir görünüme sahipti.

Sitenin tasarımı bittikten sonra iş renklendirmeye geldi. Bir site tasarlarken renklendirme işi hep çok hoşuma gitmiştir. İlk önce yazıların rengini belirledim. Yazılar siyaha çok yakın bir gri olacaktı. Başlıklar ve başlık çizgileri de öyle bir görünüme sahip.

Sonra bazı yazılarımda kullandığım alt başlıkların rengini turuncu yapmayı ve çizgileri kaldırdım. Çünkü çok fazla çizgi oluyordu ve bu da göz yoruyordu. Bir de linkleri bunun gibi yaptım. Mor bir renk ve altı çizili olması hoşuma gitti.

Ondan sonra ise butonları gri ve butondaki yazıları beyaz yaptım ve onlara bir efekt ekledim. Böylece butonlarda tamamlandı. Ondan sonra ise üst tarafta bulunan mor kısım yani navigasyon kısmını ilk başta gri, orada bulunan kelimeleri beyaz yaptım. Ama hoşuma gitmeyince mor kullandım ve yazılar beyaz olarak kaldı.

Büyük ihtimalle sitede en çok dikkatinizi çeken şey mor renk ve o çizgilerdir. Moru kullanmamın sebebi insanın üzerinde ilham verici ve güven veren bir etkisi olmasındandır. Ayrıca mor rengi hoşuma gider.

O başlıkların alt ve üstünde bulunan çizgiler ise başlığın belirginleşmesi ve dikkat çekmesi amacıyla yaptım. Siteyi ziyaret eden bazı kişiler o çizgilerin hoş görmediğini söylüyor. Yakında orayı daha düzgün birşey ile değiştirebilirim.

Ayrıca yazıların başlık linklerini kırmızı yaptım. Burada sırf hoşuma gittiği için kırmızı rengi tercih ettiğimi söyleyebilirim. Güzel durduğunu düşünüyorum.

Renkleri ayarladıktan sonra renkler hakkında çok güzel yorum yaptığına güvendiğim birisine gösterdim. Renkleri beğendiğini söyledi ve böylece bu renklerde kesin olarak karara verdim.

Site hakkında aldığım eleştirilerde tasarımın gayet beğenildiğini gördüm. Normalde tasarım hakkında oynamayı düşünüyordum ama beğenilince ve güzel yorumlar gelince böyle kalmasına karar verdim. Siz de site hakkında görüşlerinizi iletişim sayfasından yazabilirsiniz.


Yazımız bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıca sizlere şu yazıları öneririm:

Blog Nedir? Hangi Konuda Blog Yazılmalı | Blog Rehberi 1 

Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.