SSL Nedir? Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Arasındaki Farklar

SSL Nedir? Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Arasındaki Farklar

Merhabalar. Bugün sizlere birçoğumuzun özellikle site açmak isteyenlerin merak ettiği ve önemli bir konuyu yani SSL Sertifikasını anlatacağım. O zaman başlayalım.

SSL Nedir?

Birçok sitenin adresine baktığınızda https veya http ile başladığını görmüşsünüzdür. Birçok kişi bu sondaki 's' harfinin neden değişik olduğunu bilmez. Bende bunu size anlatayım.

SSL güvenli bir katman oluşturarak sitenizi korumaya alır. SSL kişisel güvenlik ve gizliliği sağlayarak bilgi (veri) aktarımı sırasında sunucu ve istemci arasında güvenli bir aktarım sağlar.

SSL adreste ki protokol yerinin sonuna bir 's' ekler. Böylece siteniz sertifikalı olarak işaretlenmiş olur. Örneğin https:// gibi.

Ayrıca bazı Hosting sağlayan firmalar paketlerinde ücretsiz SSL Sertifikası veriyor.

SSL Açılımı Nedir?

SSL yani açılımı ile Secure Socket Layer kavramının Türkçesi Güvenli Giriş Katmanı'dır. İsim üzerinden de anlaşılacağı üzere SSL sitelerimiz için güvenli bir katman oluşturur. Bu sayede sitemizdeki veri akışı oldukça güvenli hale gelir.

SSL Nasıl Çalışır?

SSL almadan önce bu protokolün nasıl çalıştığını anlamız bence daha yararlı olacaktır. Çünkü sitenize bunu eklediğinizde nelerin değiştiğini bilmeniz oldukça önemli.

SSL Sertifikaları sitenizde herhangi bir veriyi istediğiniz adrese resmen bir katman oluşturarar gönderir. Katman ise şöyle çalışır: Mesela sitenizi ziyaret eden birisi bir veri gönderir. Bu veri yola çıkmadan önce SSL tarafından çok güçlü bir şekilde şifrelenir. Bu veri doğru adrese ulaştığında ise şifre otomatik olarak çözülür ve istenen işlem gerçekleşmiş olur.

SSL Sertifikaları 128 bitten başlayan bir şifreleme yapar. Şöyle örnekleyeyim: 8 bit bir şifreleme bile çok kolay kırılamıyor. Mesela bir söze göre 8 bitlik bir şifre 256 denemede ancak kırılabiliyor. O halde 128 bit bundan daha güvenli olacaktır. Bir söylentiye göre 128 bit şifreyi oturup kırmaya çalışmak yaklaşık 50 yıl sürer deniyor.

SSL Sertifikaları kısaca bu işe yarar ve bu çok önemlidir. Çünkü sitenizdeki verilerin güvenliği tüm sitenizi etkileyecek bir faktördür.

Ancak şunu unutmayın. SSL sizin kodlarınızı değil verilerinizi güvene alır. Yani SSL Sertifikası her alanda güvenlik sağlamaz.

SSL Sertifikasının Önemi

Şimdi de gelelim SSL Sertifikasının önemine. İyi güzel SSL Sertifikası güvenlik sağlıyor ama sadece bu kadar mı? Tabii ki de hayır. Gelin SSL Sertifikası'nın önemine bakalım.

Birincisi biraz önce de anlattığım gibi sitenizde güvenlik sağlar. Böylece sitenizde ki verilerin çalınması mümkün olan en zor seviyeye gelir. Biraz önce de dediğim gibi güçlü bir şifreleme sistemi kullanır.

İkinci olarak sitenizin adresindeki protokole bir 's' harfi eklenir. Bu ziyaretçiler tarafından siteye karşı daha olumlu olmasını sağlar.

Ayrıca aşağıda hazırladığım görseldeki gibi bir kilit simgesi adresin yanında bulunur. Bu da sitenin güvenli olarak işaretlendiğini gösterir. Bu ziyaretçilerin sitenin güvenli olduğunu anlamasına yarar. Birçok kişi bu kilit sembolünü bir kriter sayıyor.

https

Ayrıca uzun süredir özellikle Google ve bazı tarayıcılar SSL Sertifikası olan siteleri daha üst sıralara çıkarıyor. Çünkü internette güvenli bir ortam sağlanmaya çalışılıyor.

Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Arasındaki Farklar

Birçoğumuz biliyoruz ki artık internette bir güvenlik gerekiyor. Bu nedenle herkes sitesine SSL Sertifikası alıyor. Peki ya biz ne tür bir SSL almalıyız? Ücretsiz SSL alırsak bir sorun olur mu?

Bu soruların cevabını en sonda öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle sizlere farkları anlatmak istiyorum. Böylece cevabı almadan önce daha iyi anlamış olacağız.

  1. Ücretsiz SSL Sertifikaları sadece alan adı doğrulama sunuyor. Ücretli olanlar ise kurumsal doğrulama ve genişletilmiş doğrulama sunabiliyor.
  2. Ücretli SSL bir tık daha yüksek bir doğrulama seviyesi sunuyor.
  3. Ücretsiz SSL çok düşük ihtimalde olsa sorun çıkarabiliyor. Bu da kötü sonuçlar doğrabilir. Ama dediğim gibi aşırı düşük bir ihtimal.
  4. Ücretsiz SSL Sertifikası sağlayan firmalar genelde destek bölümünde çok yardım etmeyebilirler. Ama ücretli olanlarda 7/24 destek mevcut. Neyse ki benimkiler destek veriyor.
  5. Ücretsiz SSL Sertifikasını 90 günde bir yenilemek zorundasınız. Ama ücretli SSL Sertifikasında böyle bir sorun yok.

Bu maddelerden anlaşılacağı üzere ücretsiz SSL küçük siteler ve blog siteleri için uygun gözüküyor. Ama eğer siteniz büyük bir siteyse örneğin bir e-ticaret sitesiyse ücretli SSL mutlaka ama mutlaka almanız gerekir.

Yani kısacası blog siteniz veya küçük siteleriniz için ücretsiz SSL kullanmakta sakınca yoktur.

Benim sitem büyük bir site olmadığı için ve bir blog sitesi olduğu için ücretsiz SSL tercih ediyorum ve çalıştığım firma oldukça güvenilir ve destek sağlıyorlar.

Duyuru

Bu yazıyı okudunuz ve artık bir SSL Sertifikası almaya karar vermiş olabilirsiniz. Normalde bu yazıda ücretsiz SSL Sertifikasının nasıl alınacağını anlatacaktım. Ama görsellerle ilgili sorunlardan dolayı bu tarih biraz ertelenecek.

Yakında ücretsiz SSL Sertifikasının nasıl kurulacağını anlatacağım nefis bir yazı gelecek. Üstelik video ile de desteklenecek. Takipte kalın.


Evet, yazımız bu kadardı. Umarım size bir faydam dokunmuştur. Yazıyı beğendiyseniz şu yazılarda ilginizi çekecektir.

SSL Nedir? Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Arasındaki Farklar | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.