Web Push Notification Nedir? SendPulse ile Bildirim Gönderme

Web Push Notification Nedir? SendPulse ile Bildirim Gönderme

Herkese merhabalar. Bugün birçok web site sahibini ilgilendiren bir konu hakkında yazacağım. Bu konu sitelerde çıkan bildirim almak ister misiniz tarzı bir konu.

Web siteniz hakkında ki gelişmeleri bir bildirim sistemi ile kullanıcılarınıza iletmeniz çok hoş olmaz mı? Evet, bu oldukça güzel birşey. Bu yazıda bu bildirimlerin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kendi sitenize entegre edebileceğinizi anlatacağım.

Bu yazıda yer alan konular:

Web Push Bildirimi Nedir?

Web Push Bildirimini Neden Kullanmalıyız?

SendPulse Nedir?

SendPulse Avantajları ve Dezavantajları

SendPulse Nasıl Kullanılır?

SendPulse ile Bildirim Gönderme

Web Bildirimleri Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Push Bildirimi Nedir?

Hayatımıza mobil cihazların gelişi ile çok büyük gelişmeler oldu. Bu gelişmelerden birisi ise şüphesiz push notification (bildirim) sistemidir. Örneğin bir alışveriş uygulaması yüklersiniz ve o uygulamadan bazen "İndirim fırsatını kaçırma!" tarzında bildirimler gelir.

Ama bu bildirim sistemi sadece uygulamalar için mi geçerlidir? Tabii ki hayır. Daha sonra web geliştiricileri push notification sisteminden örnek alarak çok iyi bir sistem çıkarttılar. Bu sisteme ise Web Push Notification (Web Push Bildirimi / Web Bildirimi) denildi.

Web Push Bildirimi; bir web sitesinin kullanıcıların izni olması şartıyla o kullanıcılara tarayıcı üzerinden bir bildirim göndermesidir. Bu bildirimlere tıklayınca genelde web sitesinde bulunan bir içeriğe yönlendirir.

Burada ortaya çıkan fark ise bu bildirimlerin özel bir uygulama veya programdan değil, tarayıcı üzerinden gelmesidir. Yani sizin web sitenizden tarayıcı üzerinden bildirim gönderilir.

Web Push Bildirimini Neden Kullanmalıyız?

Eğer bir blogunuz veya bir e-ticaret siteniz varsa sunduğunuz şeyleri insanlara kolay yollar ile sunmanız gerekir. Kullanıcıları sitenize çekmeniz gerekir. Böylece sitenizden maksimum verimi alabilirsiniz.

Kullanıcıları sitenize çekmenizin en güzel yollarından birisi ise elbette web push bildirimleridir. İnsanları blogunuzda eklenen yazılardan, indirime giren ürünlerden bahsetmek ilgi çeker ve siteniz daha çok ziyaret alır.

Geçen senelerde yapılan araştırmalara göre web push bildirimlerine tıklanma oranı e-posta bildirimlerine tıklanma oranından daha fazladır. Bu araştırmaya göre tıklanma oranı %5'i geçmektedir.

Yani düşünün 200 kişi sizden bildirim alıyor ve bu 200 kişiden 10 tanesi sitenize geliyor. Bu sayı az gözükebilir. Ama bir de sitenizin geliştiğini ve binlerce kişiye bildirim yolladığınızı düşünün. O zaman bu bildirimler oldukça işe yarıyor.

Ayrıca bildirim alan ziyaretçiler genelde siteyi ziyaret etmeyi seven, site ile alakalı kişiler olduğundan site etkileşimi oldukça iyi tarafa doğru gider.

Web push bildirimlerinin iyi yanı ise birçok firma bu bildirim sistemini ücretsiz bir şekilde sağlıyor. İşte şimdi bu firmalardan bir tanesinden bahsedeceğim.

SendPulse Nedir?

Biraz önce bahsettiğim o firmalardan birisi SendPulse. Bu firma oldukça üst düzey birkaç farklı hizmet veriyor.

SendPulse; e-posta, otomatik e-posta, web push notification ve chatbots (sohbet botu) alanlarında hizmet veren bir firma. Üstelik bu hizmetleri belli bir sınıra kadar ücretsiz veriyor. Örneğin web push bildirimlerinde 10.000 kişiye kadar ücretsiz hizmet veriyor. Ama ondan sonrasında sizden aylık veya yıllık belli bir ücret alıyor.

Ayrıca SendPulse sayesinde oldukça fazla para kazananlar da bulunmakta. SendPulse web push notification için para kazanma özelliği sunuyor. Örneğin binlerce bildirim alan kullanıcınız var diyelim. Ve siz bunu kazanca dönüştürmek istiyorsunuz. Onlara reklam bildirimi göndererek tıklanma başına ve 1000 gösterim başına para kazanabiliyorsunuz.

Ayrıca SendPulse bu alanlarda bir marka devi diyebiliriz.

SendPulse Avantajları ve Dezavantajları

SendPulse'yi kullanmadan önce avantaj ve dezavantajlarını incelemekte fayda vardır. Böylece amacımıza göre kullanırız veya kullanmayız. Bu yazıda web push bildirimleri için yazdığım için bu konuda ki avantajlarına ve dezavantajlarına göz atacağız.

SendPulse Avantajları

 1.  Web sitenize entegre etmek oldukça basittir.

 2.  Web sitesinin hızına neredeyse hiç etki etmiyor. Bu yönüyle diğer firmalardan oldukça ayrılıyor.

 3.  Bildirimleri renk, yazı, boyut biçimi ve konumlandırma gibi şeyleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

 4.  Abonelik isteği koşullarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

 5.  Bildirimleri herhangi bir zaman da atılması için ayarlayabilirsiniz.

 6.  Mobil cihazlarda ve masaüstünde bildirim gönderebilirsiniz.

 7.  Bu bildirim sistemi sayesinde fazla aboneniz olursa para kazanabilirsiniz.

Bunun gibi birçok harika yönü bulunuyor. Şimdi de dezavantajlarına bakalım.

SendPulse Dezavantajları

 1.  Abonelik isteği mesajında köşede SendPulse'nin logosu yani kendi reklamı çıkıyor. Ama bu çok sorun değil bence.

 2.  Bildirim için ücretsiz abone sayısı 10000 ile kısıtlı. 10000 kişiden sonra aylık veya yıllık belli bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

 3.  Ücretsiz kullanımlarda API erişimi, segmantasyon gibi bazı özellikler bulunmamakta.

Avantaj ve dezavantajlarına bakınca bence oldukça kullanışlı görünüyor. Dezavantajları çok sorun yaratacak türden şeyler değil.

SendPulse Nasıl Kullanılır?

Eğer SendPulse'yi kullanmaya karar verdiyseniz sırada SendPulse'yi kullanmak, web sitemize entegre etmek var. Şimdi nasıl entegre edeceğimizi öğrenelim.

1. Kayıt Olmak

Öncelikle bu hizmetlerden yararlanmak için tabii ki kayıt olmak gerekir. sendpulse.com.tr adresine giderek kaydol kısmına basıyoruz ve normal bir şekilde kayıt oluyoruz. Kayıt olduktan sonra giriş yapıyoruz.

Giriş yaptığımızda bizi aşağıda ki gibi bir panel karşılıyor. Bu panelde Push kısmına basıyoruz.

SendPulse Paneli

2. Yeni Web Sitesi Eklemek

Yeni web sitesi ekle kısmına basıyoruz. Bizi aşağıda ki gibi bir panel karşılıyor.

SendPulse Yeni web sitesi ekle

Bu kısımda sitemizin adresini giriyoruz. Eğer SSL Sertifikası kullanıyorsanız en başına HTTPS:// olarak, kullanmıyorsanız HTTP:// olarak seçiyorsunuz.

Ondan sonra bir görüntü seçiyoruz. Bu sitemizin logosu olmalı. Bu logo insanlara bildirim attığınızda gözükecek logo olacaktır.

Abonelik isteğinde ise bize üç tane seçenek sunuyor. Web sitesini açtığımızda sorabilir, herhangi bir buton veya bir ögeye tıkladığında sorabilir veya özel bir istekle sorabiliriz. Ama en yüksek verim için "Özel istekle" seçeneğini kullanmamız daha mantıklı olacaktır.

Özel istekle kısmına bastığımızda abonelik isteiğini kendimize göre ayarlayabiliyor, istediğimiz yere konumlandırabiliyoruz. Mesajda bulunan renkleri vesayre ayarlayabiliyoruz.

Özel İstekle Abonelik Talebi

Sonra başlık, istek mesajı vesayre ekliyoruz. Örneğin: "Sitemizde yayımlanan yazılardan haberdar olmak için bildirimlere izin verebilirsiniz." gibi. Bu abone isteği gönderirken ziyaretçiye gözükecek yazıdır.

Abonelik isteği koşulunda ise abonelik isteğinin kaç ziyarette bir geleceğini, kaç saniye gecikme ile geleceğini seçebiliyoruz.

Not: Abonelik isteğini kabul ederse veya etmezse bir dahaki ziyaretinde abonelik isteği ile rahatsız edilmez. O konuda içiniz rahat olsun :)

Bu ayarları yaptıktan sonra "Sonraki adım" butonuna basıyoruz.

3. SendPulse'yi Sitemize Entegre Edelim

İlk baştaki ayarlamaları yaptıktan sonra bizi aşağıda ki gibi biryer karşılıyor.

SendPulse entegre edelim

Bu kısımda bize verilen kodu head etiketlerinin arasına yerleştiriyoruz. Bu kodlar merak etmeyin site hızına neredeyse hiç etki etmiyor. Sebebi ise kodların iyi optimize edilmiş olması ve bu kodların async ile daha sonradan gelmesi.

Ondan sonra "Kurulum dosyalarını indir" kısmına basıyoruz. Bir tane zip dosyası indiriyor. Bu zip dosyasının içinde iki tane dosya bulunuyor. Bunlardan birisi bir JavaScript dosyası diğeri ise Json dosyası. Bunları cPanel ile kök dizinimize yani sitenin dosyalarının bulunduğu konuma atıyoruz.

cPanel Dosya Yeri

Bu dosyaları da attıktan sonra entegre kısmı bitiyor. Bakın çok basit oldu. Kurulumu bu kadar basit :)

4. Entegre İşlemini Kontrol Edelim

Entegre kısmı bittikten sonra entegrasyonu doğrulamamız, kontrol etmemiz gerek. Bunun için "Ayarları kontrol et" butonuna basıyoruz. Eğer bir hata yapmadıysak olumlu sonuç veriyor.

Entegre işlemini kontrol edelim

Herşey tamamlandığında "Bitir" butonuna basıyoruz. Ve artık kullanıcılara bildirim göndermeye başlayabiliriz.

SendPulse ile Bildirim Gönderme

Entegrasyon süreci tamamlandıktan sonra 20 dakike gibi bekliyoruz ve sitemize giriş yapıp bildirimlere izin ver diyoruz. Çünkü kendimiz bu sistemi denememiz lazım.

PUSH Gönder butonuna tıklıyoruz. Bizi aşağıda ki gibi bir panel karşılıyor.

SendPulse ile Bildirim Gönderme

Buradan alıcılar listesi kısmından hangi sitenin abonelerine bildirim göndereceğimizi seçiyoruz.

Sonra bir başlık ve metin giriyoruz. Ve en son bağlantı adresini de girerek tamamlıyoruz. İsterseniz ek seçenekler kısmından görsel vesayre değiştirebilirsiniz.

Gönder butonuna bastığımızda bildirim geldiğini göreceksiniz. Başarılı oldunuz yani. Ayrıca yanında ki saat ikonundan ne zaman bildirim gideceğini de ayarlayabilirsiniz.

Bildirimi gönderdikten sonra Kampanyalarım kısmından raporu inceleyebilirsiniz. Artık siz de siteniz için bildirim göndermeye başlayabilirsiniz :)

Web Bildirimleri Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son olarak bildirim gönderirken dikkat etmeniz gereken şeylerden biraz bahsedeceğim.

Eğer çok fazla bildirim gönderirseniz veya alakasız bildirimler gönderirseniz insanlar doğal olarak bildirim aboneliğinden çıkacaktır. Sinir bozucu şekilde ikide bir bildirim atmak doğru değildir.

Ayrıca bildirim metinlerini olabildiği kadar dikkat çekici yapın. Ve etik kurallara uyun.

Bu tarz şeylere dikkat etmek daha güzel bir internet ortamı için büyük bir önem arz ediyor.


Evet, bu yazı da bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bir sonra ki yazılarda görüşmek üzere :)

Web Push Notification Nedir? SendPulse ile Bildirim Gönderme | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

dokunmatik beyin 12.11.2020

peki bunun basit kodlar üzerinden yapmamız mümkün mü bir yere üye olmadan.

Raşidin Buğda 12.11.2020

Bunu kendinizin de yapması mümkün ancak basit kodlarla değil. Çok fazla uğraş ve bir miktarda para ister. Bunlarla uğraşmak yerine OneSignal ve SendPulse kullanmak hem daha iyidir hem de daha az uğraştırıcıdır.

Erik 16.01.2021

Web bildirimleri hakkında güzel bir yazı olmuş. Kendi sitemde kullanıcıları geri çekmek için kullanacağım. Teşekkürler rablogin

Ayhan 19.03.2021

Çok güzel bir yazı olmuş. Açacağım web sitesinde kullanıcılara web bildirimleri göndermek işe yarar gibi gözüküyor. Çok teşekkürler.