Web Sitesi Yedeklemek - cPanel ile Site Yedeğini Almak

Web Sitesi Yedeklemek - cPanel ile Site Yedeğini Almak

Herkese merhabalar. Bugün sizlere web sitesi yedeklemenin önemini ve cpanel ile site yedeklemeyi göstereceğim.

Web sitesi yedeklemek oldukça önemlidir. Ama nasıl site yedeklenir? Gelin bu soruya birlikte bakalım.

Bu yazıda yer alan konular:
Site Yedeklemek Nedir?

Site Yedeklemenin Önemi

cPanel ile Site Yedeğini Almak

Otomatik Yedekleme

Site Yedeklemek Nedir?

Site yedeklemek, web sitelerimizin bir kopyasını oluşturup bunu bir dosya, klasör hakkında saklamaktır. Bu dosya bizim yedeğimiz oluyor. Yedeği gerektiği durumda kullanabiliyoruz.

Şöyle düşünelim, hepimiz telefon veya bilgisayar oyunu oynamışızdır. Bazı oyunlarda bölümleri geçmeye çalışırız. Bölümleri geçerken bazı yerlerde oyunu kaydedebiliriz. Bunu biliyorsunuz. Sonra oyunda öldüğümüz zaman bizi kaydettiğimiz yerden geri başlatır ve en baştan başlamak zorunda kalmayız.

Site yedekleme sistemi de buna benzer birşeydir. Sitede istediğimiz zaman yedek alırız ve eğer site zarar görürse en baştan başlamak yerine kaydettiğimiz yerden başlarız.

Kısacası site yedeklemek, bizim bir yerde siteyi kaydetmemizi ve istediğimiz zaman bu kayıt yerine geri dönebilmemizi sağlar.

Site Yedeklemenin Önemi

Site yedeklemenin ne olduğunu öğrendğimize göre şimdi sıra geldi bunun önemine. Site yedeklemek neden önemlidir sizce?

Sitenizi yedekleyerek sitenizi aslında güvene almış olursunuz. Sitenizin her ne kadar güvenilir olduğunu düşünüyor olsanız bile bazen öyle şeyler oluyor ki sitenizde verilerinizi, içeriklerinizi ve fotoğraflarınızı kaybedebiliyorsunuz. Bu kaybı geri getirmek için de kimse baştan başlamak istemez.

İşte burada site yedekleme devreye girer. Eğer sitenizin yedeğini alırsanız herhangi bir sorun karşısında hazırlıklı olmuş olursunuz. Böylece herşeye en baştan başlamak yerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Peki ya bu karşılaşılabilecek durumlar nelerdir? Bunlara da hemen bakalım.

Eğer siteniz bazı grupların gözüne düştüyse bu sitenize çok zarar verebilir. Bazı kişiler siteleri nedensiz yere bozmaktan zevk alıyor. Bu nedenle site ile ilgili verilere saldırıyorlar ve bu verilerin silinmesine sebep olabiliyorlar. Bu durumda siteniz zarar görebiliyor.

Bir diğer neden ise çok ama çok nadir de olsa Hosting firmanızdan kaynaklı kesintiler olabiliyor. Bu kesinti nedeni ile verileriniz silinebiliyor veya zarar görebiliyor. Bu durumda sitenizde aksaklıklar meydana gelebiliyor. Bu durumlar için yedek almak en mantıklı seçenek olacaktır.

Ayrıca yine nadir de olsa bir ihtimali olan neden ise Wordpress kullanıcılarını veya diğer tür hizmetleri kullananları ilgilendiriyor. Bu hizmetlere gelen güncelleme ve değişiklikler yüzünden bazı aksaklıklar olabiliyor. Bu nedenle yedek almak her zaman en iyisi olacaktır.

Ayrıca siz de bazı hatalara sebep olabilirsiniz. Örneğin kodlarla oynayıp geri dönüşü zor olan bir hata yapabilir veya bir yazıyı sonsuza kadar silebilirsiniz.

Ben bu tür şeylere karşı siteye her yeni birşey eklediğimde yedeğini alıyorum. Umarım kimsenin başına bu tür şeyler gelmez çünkü gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

cPanel ile Site Yedeğini Almak

Şimdi de gelelim yazımızın en önemli kısmına. Site yedeği nasıl alınır? Gelin bunu sizlere hem videolu hem de yazılı formatını sunayım.

Web Sitesi Yedeği Almak (Videolu)

Videolu olarak daha iyi anlayanlar olacağını düşünüyorum. Eğer yazılı formatı istiyorsanız aşağıda yazılı olarak anlattım.

 

 

Web Sitesi Yedeği Almak (Yazılı)

Öncelikle web sitesinin yedeğini almak için cPanel'e giriş yapıyoruz. Giriş yaptığımızda bizi bir panel karşılıyor. Bu panelde Dosyalar kısmında Backup Wizard yani Türkçesi ile Yedekleme Sihirbazı var.

Buraya tıkladığımızda ilk başta bizi Back Up or Restore türkçesi ile Yedekle veya Geri Yükle adlı yer karşılıyor. Buradan Back Up butonuna basıyoruz.

Ondan sonra bizi ikinci adıma götürüyor. Full or Partial Backup yani Tam veya Kısmi Yedekleme kısmında kısmi yedek almak durumundayız. Tam yedek sadece sitenizin serverini değiştirme ve buna benzer durumlarda kullanılabilir. Ama eğer ne olur ne olmaz diyorsanız kısmi yedek kısmından hepsini teker teker indirebilirsiniz.

Ben mesela MySQL Databases'ı yedeklemek istiyorum. Çünkü yazılarım orada yer alıyor. O zaman ona tıklıyoruz.

cPanel Yedek Alma

Şimdi bizi en son kısım karşılıyor. Burada sitemizi seçiyoruz. Ondan sonra zip dosyası şeklinde iniyor. Böylece yedeğimizi almış oluyoruz.

Yedek Almak

Evet, artık yedeğimizi aldık. Peki ya nasıl bu yedeği geri yükleyeceğiz. Bir de buna bakalım. Bu konuda yukarıdaki videoda yer alıyor.

Bu sefer yine Yedekleme Sihirbazı'na giriyoruz. Sonra bu sefer Restore yani Geri Yükle kısmına basıyoruz. Bize yine nasıl bir geri yükleme yapmak istediğimiz soruluyor. Hangi kısımda yedekleme yaptıysanız onu seçiyorsunuz. Ben MySQL Databases yedeklemesi yapmıştım. Bu nedenle bu kısmı seçiyorum.

En sonda dosyayı yükleyin kısmı geliyor. İndirdiğimiz/yedeklediğimiz dosyayı seçip Upload yani Yükle diyoruz. Ve işlem başarıyla son buluyor.

Artık böylece sitemizi kendimiz daha güvenli hale getirebiliyoruz.

Otomatik Yedekleme

Yazıyı bitirmeden önce bu konuya da değinmek istiyorum.

Hosting firmaları, sattıkları paketlerde bazen otomatik yedekleme fırsatı sunar. Bunu görenler bilir. Haftalık yedekleme/günlük yedekleme gibi özellikler sunarlar.

Bu özellik sitenizi günlük veya haftalık olarak sitenizin yedeklenmesini sağlar. Böylece yukarıda anlattığım işlemleri yapmadan direk yedekleme almış olursunuz.

Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsanız hosting paketlerini incelemeniz yeterli olacaktır.


Evet, bu güzel yazının da sonuna geldik. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer yazıyı sevdiyseniz sosyal medya da paylaşabilirsiniz :)

Diğer yazılarımızı da okumanızı öneririz:

SSL Nedir? Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Arasındaki Farklar

Web Sitesi Yedeklemek - cPanel ile Site Yedeğini Almak | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.