Web Tasarım ve Kodlama Öğrenebileceğiniz Bazı Kanallar

Web Tasarım ve Kodlama Öğrenebileceğiniz Bazı Kanallar

Herkese merhabalar. Birçok insan kodlama yapmayı öğrenmek ister. Bunun için kimisi gerçekten iyi çalışır, araştırır, elinden geleni yapar. Kodlama bu şekilde öğrenilir. Gerçekten isteyerek ve çalışarak öğrenilir.

Özellikle web tasarım ve kodlama öğrenmek belli bir emek ister. Web Tasarım genelde basit bir alan gibi gözükse de web tasarım ve kodlamanın kendine has birçok zorluğu vardır.

Ben bu yazımda web tasarım ve kodlama öğrenmek isteyenler için yararlı olacak bazı kanalları paylaşacağım. Keyifli okumalar :)

Öncelikle buraya birkaç not bırakmak istiyorum:

  • Eğer web tasarım ve kodlama öğrenmek istiyorsanız temel olarak HTML ve CSS bilmeniz gerekir. Eğer çok iyi tasarımlar ortaya koymak istiyorsanız HTML ve CSS dillerine harika bir şekilde hakim olmalısınız.
  • HTML, CSS ve JS dillerini çok iyi bilip bu konuda uzman olan kişilere front-end developer (ön yüz geliştiricisi) denir.
  • Back-end developer (arka yüz geliştiricisi) ise MySQL veya MsSQL veritabanlarına hakim olanlardır. Ayrıca PHP veya ASP.net gibi yazılım dillerini bilirler.
  • Hem back-end hem de front-end geliştirmesi yapan yazılımcılara ise full stack developer (tam donanımlı geliştirici) denir.

Bu bilgilere göre siz hangi alandan gideceğinizi seçebilirsiniz. Artık size bu kodlama dillerinde yardımcı olabilecek youtube kanallarına geçelim.

Türkçe Kanallar

Her ne kadar yabancı kanallar daha kaliteli gösterilse de Türkiye'de de oldukça kaliteli kanallar vardır. Bunlardan birkaç öneri vereyim.

1. Prototürk

Tayfun Erbilen'in sahibi olduğu Prototürk kanalı hem front-end hem de back-end alanında çok güzel videolara sahip. Her geçen gün daha fazla aboneye ulaşan bu kanalı kesinlikle öneririm.

Prototürk kanalının özellikle CSS dersleri oldukça güzel ve açıklayıcı. Bu yazı yayımlandığı sıralarda #frontendaily adındaki serisi ile çok güzel çalışmalar ortaya koyuyor. HTML ve CSS öğrenmek isteyenlere bu kanal eminim ki yardımcı olacaktır.

Kanal linki: Prototürk

2. Yakın Kampüs

Ben web tasarım ve kodlamaya başladığımda izlediğim ilk videolar Yakın Kampüs kanalındandı. HTML ve CSS derslerini izleyerek başlamıştım ve oldukça işe yaramıştı.

Yakın Kampüs kanalı sadece web tasarım ve kodlama dışında birçok alanda videolar hazırlamaktadır. Bu kanala göz atmanızı öneririm.

HTML ve CSS derslerini izledikten sonra temel olarak HTML ve CSS dillerini öğrenebilirsiniz. Ama tabii ki bu temelin üstüne ev yapmak size kalmış.

Kanal linki: Yakın Kampüs

3. Emrah Yüksel

Türkiye'de benim en sevdiğim yazılımcılardan birisi Emrah Yüksel'dir. Hem anlatımı çok hoş hem de anlaşılır.

Özellikle PHP dersleri oldukça güzel. (280 videoluk bir PHP eğitim seti vardı.) Kendi kanalındaki PHP videoları benim oldukça işime yaradı.

Kanal linki: Emrah Yüksel

Türkçe kanallardan önerebileceklerim bunlardı. Elbette bir sürü kanal var ama ben özellikle bu 3 kanalı seviyorum.

Yabancı Kanallar

Öncelikle söylemek istiyorum ki bu kanallar İngilizce içerik üreten kanallardır. Ama orta seviyede bir İngilizce ile de anlaşılabilir diye düşünüyorum.

1. Dani Krossing

Benim yabancı kanallardan ilk gözüme takılan bu kanal oldu. Her ne kadar ingilizcem çok iyi olmasa da biraz anlayabiliyorum. İngilizceyi iyi bilenler bu kanaldan rahatça eğitim alabilirler.

Bu kanalda web tasarım ve kodlama ile ilgili şu eğitim setleri oldukça iyi:

  • HTML ve CSS dersleri
  • JavaScript dersleri
  • PHP dersleri

Bakacak olursak zaten öğrenilmesi gereken dillerin çoğunu güzel bir şekilde anlatmış. Ufak bir araştırma yaptığımda yabancı içeriklerden en fazla ilgi gören kanallardan birisi olduğunu gördüm.

Ayrıca bu kanalın daha birkaç farklı konuda eğitim setleri var. Onları henüz detaylıca inceleyemedim.

Eğer İngilizceniz iyi bir seviyedeyse bu kanalı kesinlikle öneririm.

Kanal linki: Dani Krossing

2. The Net Ninja

Bir diğer İngilizce içerik üreten kanal. Bu kanalı yeni yeni keşfediyorum ve şunu söyleyebilirim ki oldukça iyi. Özellikle PHP konusunda çektiği videolar harika. Zaten bende PHP öğrenmeye çalışırken buldum bu kanalı.

PHP dışında gördüğüm kadarıyla JavaScript derleri de oldukça iyi. Henüz JavaScript videolarına bakamadım. En kısa zamanda bakmaya çalışacağım.

Bunlar dışında birkaç kodlama dilinde daha videoları var. Bunları da incelemenizi tavsiye ederim.

Kanal linki: The Net Ninja

3. Online Tutorials

Özellikle HTML, CSS ve JavaScript ile harika tasarımlar ortaya çıkarmak isteyenler için yararlı olabilecek bir kanal. Bu kanal bu dilleri öğretmekten daha çok uygulamak üzerine gidiyor. Örneğin buton tasarımları ve geçişleri gibi.

Bu kanalda bir sürü farklı tasarımı bulabilir ve siz de aynısını yapabilirsiniz. Sırf pratik yapmak, tekrar etmek için bile kullanılabilecek videoları var.

Özellikle front-end üzerinde çalışma yapmak isteyenlere önerebileceğim bir kanal.

Kanal linki: Online Tutorials

Yabancı kanallardan da önerebileceklerim bunlardı. Elbette daha fazla kanal var ama bu üçü benim oldukça hoşuma gidiyor.

Tabii yabancı kanallar için belli bir İngilizce seviyesinde olmak gerekiyor. İngilizce gerçekten önemli. Lütfen İngilizce öğrenimine önem verelim.

Ayrıca RaBlogin'e ait bir YouTube kanalı da bulunmaktadır. Buraya tıklayarak kanala ulaşabilirsiniz. Zaman zaman yararlı videolar yayında olacak :)


Evet, bu yazı buraya kadardı. Eğer sizinde web tasarım ve kodlama için önerebileceğiniz kanallar veya kaynaklar varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz. İyi çalışmalar :)

Web Tasarım ve Kodlama Öğrenebileceğiniz Bazı Kanallar | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.