Web Tasarım ve Kodlaması Yapılırken Kullanılan Bazı Editörler

Web Tasarım ve Kodlaması Yapılırken Kullanılan Bazı Editörler

Herkese merhabalar. Bu yazı Web Tasarım ve Kodlama kategorisinin ilk yazısı. Bu yazıda Web tasarımı ve kodlaması ile uğraşan kişiler için işe yarayacak kodlama editörlerini sıralayacağım.

Bu yazıda yer alan konular:

Kod Editörü Nedir?

Web Tasarımı ve Kodlaması için Editörler

Kod Editörü Nedir?

Öncelikle kod editörlerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatmak istiyorum. Böylece kod editörlerini daha iyi anlarız diye düşünüyorum.

Kod Editörleri, kodlama ve yazılım ile uğraşan kişilerin bu kodları yazdıkları platformdur diye tanımlayabiliriz. Örneğin web sitelerinin tasarımını yapan Web Tasarımcıları kendilerine uygun olan editör ile çalışır.

Bu editörlerden belki de binlerce vardır. Bu kod editörleri o kadar basit olabiliyor ki, örneğin bilgisayarınızda bulunan Not Defteri uygulamasını bile kod editörü olarak kullanabiliyorsunuz. Burada aslında önemli olan dosyaların uzantısı olmaktadır.

Ama bazı kodlama dilleri için sadece not defteri uygulaması yeterli olmuyor. Çünkü bazı kodlama dillerinde kodların derlenmesi gerekebiliyor. Bu da başka editörleri kullanmaya yönlendiriyor ister istemez.

Not: IDE denilen editörler kodlarınızı derlemenize ve debug (hata ayıklama) yapmanızı sağlar.

Web Tasarımı ve Kodlaması için Editörler

Evet, şimdi de gelelim editör önerilerine. Bu öneriler özellikle web tasarımı ve kodlaması yapan, veya bunu öğrenmek isteyen kişilere hitap ediyor.

Öncelikle benim önereceğim editörler benim açımdan ikiye ayrılıyor. Bunlar Front-end kodlama için kullanılan editörler ve Back-end kodlama için kullanılan editörlerdir.

Front-end, kullanıcı arayüzünü tanımlar. Yani bu sitede gördüğünüz tasarımı kapsar. Renklerden herhangi bir kutuya kadar tasarımı Front-end kodlama sayesindedir. Web siteleri için Front-end kodlama dilleri HTML, CSS ve JS olaral tanımlanır.

Back-end ise sizin sitenizin arka tarafında gerçekleşen şeylerdir. Örneğin birisi sitenize kayıt olur. Burada bu kayıt olan kişi veritabanına kaydedilir. Bu kayıt ise arkaplanda Back-end kodlar sayesinde gerçekleşir. Web siteleri için Back-end kodlama dilleri PHP, Ruby, Python gibi dillerdir.

Bu iki kavramı anlattım çünkü editörleri genelde bunlara göre sıralıyorum. Şimdi de geçelim editörleri listelemeye.

1. Brackets

Brackets

Brackets, benim ve birçok kişinin web sitesi tasarımı yaparken kullandığı bir kodlama editörüdür. Yani birçok kişi burada web sitelerinin Front-end (ön tasarım) kısmını yapar. Brackets verdiği özellik ve eklentiler ile oldukça kullanışlıdır.

Brackets'in en çok sevilen özelliği kodları gerçek zamanlı olarak güncellemesidir. Yani şöyle, yanda bulunan elektirik ikonuna tıkladığınızda web sayfanız açılıyor ve kodlarda yaptığınız her değişikliği sayfayı yenilemeye gerek kalmadan görebiliyorsunuz. Bu web tasarım yapan kişiler için bulunmaz bir nimettir.

Brackets kodlama editörünün en sevdiğim bir diğer özelliği eklenti kurabilmemizdir. Eklentileri yan tarafta gözüken lego blok ikonundan yani eklenti yöneticisinden kurabiliyoruz. Bu kısımdan sadece eklenti değil tema da kurulabilmektedir.

Temalar editörlerde değişkenlik gösterir. Mesela ben yukarıda ki gibi karanlık bir tema kullanıyorum ama beyaz hatta pembe bir teme bile kullanılabilir.

Eklentilere gelecek olursak Brackets bize bir sürü ücretsiz eklenti sunuyor. Bunların en başında ise Emmet teması geliyor. Emmet teması kodları yazmanızı önemli ölçüde etkiliyor.

Bir diğer güzel özelliği ise çift pencere kullanabilmemiz. Böylece iki farklı kod dosyasında hızlı bir şekilde çalışabiliyoruz. Bunu aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Brackets

Evet, en başta da dediğim gibi Brackets web tasarımı yapanların yani Front-end kısmında çalışanlar için bulunabilecek en güzel editörlerden birisidir.

Brackets editörünü kullanmak bedavadır. Sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Sublime Text 3

Sublime Text 3

Sublime Text 3, hem Front-end hem de Back-end kodlama ile ilgilenenlerin kullandığı bir editör olsa da daha çok Back-end için çalışanların kullandığı bir editördür. Hoş bir görüntüye ve yazı renklerine sahip bu editörde genellikle PHP dilinde kod yazanlar çalışıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu editörde eklenti kurmak oldukça zor. Epey bir uğraştırıyor. Tema kurulumu da aynı derecede zor ama zaten en başta verilen temalar yeterli gibi gözüküyor.

En başta da dediğim gibi daha çok PHP dilinde kodlama yapanlar bu editörü kullanıyor. Çünkü bu editör genel olarak PHP diline hitap ediyor gibi. Ama bu editörle aynı zamanda diğer diller ile de uğraşabiliyorsunuz. Bunu kullananların bir kısmı da HTML, CSS ve JS dillerinde rahatlık getirdiğini söylüyor.

Bu editörü kullanmak ücretsiz ama bir süre sonra lisans satın almak gerekiyor. Ama editörün sahipleri derecelendirme için lisans alımını zorunlu hale getirmemiş. Yani sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz. Ben uzun süredir kullanıyorum ve bu siteyi yaparken bu editörde hayli zaman geçirdim.

Sublime Text 3 kodlama editörünün sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Visual Studio Code

Visual Studio Code

Visual Studio Code, genelde daha ileri seviye kod yazarlarının kullandığı bir kodlama editörüdür. Bu kodlama editöründe kodlarınızı hızlı bir şekilde yazabiliyorsunuz ve çalışma mantığı Brackets ile biraz aynı.

Bu editörde de kolay bir şekilde eklenti ve tema kurabiliyorsunuz ki bu oldukça güzel bir özellik. Ama benim gözlemlediğim kadarıyla biraz yavaşbir yapısı var ve bu editörün kullanımı biraz karışık.

Bu editör genel olarak C# gibi dillerde kodlama yapanlar tarafından kullanılsa da web tasarım ve kodlamada da kullananlar var. Eğer bu editörün kullanımını öğrenir ve alışırsanız oldukça kullanışlı bir editör. Ben bu editöre hiç ısınamadım ve ısınmayı da düşünmüyorum.

Bu kodlama editörünü kullanmak ücretsizdir. Visual Studio Code sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Evet, kodlama editörlerini anlattım ve 3 tane güzel editör gösterdim. Bunlar dışında binlerce kodlama editörü bulunmakta. Bu editörlere diğer yazılarda değinebilirim. Örneğin burada Notepad++ gibi editörlere değinmedim. Ama bunlara da diğer yazılarda değinmeye çalışacağım.

Editörleri kendinize göre seçmek hep en iyi sonuçları doğracaktır. Ayrıca iyi veya kötü editör diye bir genelleme yapılamaz. Kişiden kişiye göre değişir.

Umarım bu yazıda sizlere yardımcı olabilmişimdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...

Ayrıca web tasarımızda yardımcı olacak şu yazıyı öneririm:

Renk Tercihi Nasıl Yapılmalı? Birbirleriyle Uyumlu Renkler

Web Tasarım ve Kodlaması Yapılırken Kullanılan Bazı Editörler | RaBlogin

Raşidin Buğda

Raşidin Buğda

2016-2017 yılından beri web tasarım ve kodlama üzerine çalışıyorum. RaBlogin benim ilk projem ve bu sitede blog yazarak kendimi keşfetmeye ve insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz (Websiteniz yoksa orasını boş bırakın) ve doğru doldurun.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yapan sen olabilirsin.